Az alábbiakban az elmúlt néhány hét érdekes átigazolásairól írunk. A jövőben igyekszünk fitten-frissen beszámolni ezekről, de érdemes visszatekinteni, hogy ebben a szezonban mi zajlott le eddig a piacon. Ez az első rész, a következőben jönnek az oroszok, és egy kicsit a kásás magyar jégen is szétnézünk.
Ritkán vágnak ki ugyanazon a napon két kapust az NHL-ből, ráadásul október 24-én a svájci válogatott első és második számú lepkéskesztyű-tulajdonosa került át az AHL-es farmcsapat keretébe. David Aebischer a Phoenix Coyotestől a San Antonio Rampage-be, míg Jonas Hiller a Stanley Kupa-győztes Anaheimtől a Portland Piratesbe.
Hiller esetéről elmondhatjuk, hogy eleve botorság Brizgalov és Giguere mellé szerződni egy csapathoz, na jó, a gyerekkori álmok, a pénz meg talán a szakmaiság mást diktál, mint a józan ész, értjük. Meg hát különben is, hátha. És végül is a Los Angeles Kings elleni londoni szezonnyitón még ő védte a hálót.
Nagyobb meglepetés Aebischer esete, Tellqvist és Auld mellett illett volna megragadni a keretben.
Ha már NHL-es hírekkel kezdtük, folytassuk is azokkal. Nem tud legyökerezni az NHL-ben Micki Dupont sem. Róla csak azért ejtünk szót, mert egyrészt három éven át Szuper Levente csapattársa volt az AHL-ben a St. John Flamesnél, másrészt a kanadai válogatott hátvédjeként szerepelt a 2006-os világbajnokságon. Most a St. Louistól küldték vissza a Peoria Rivermenbe.
Egy érdekes hármas mozgás történt, amelynek a St. Louis szintén résztvevője volt. A Boston Bruins elcsalogatta a Blues vb-t megjárt centerét, Glen Metropolitot, akinek ez a harmadik csapata egy év alatt. Így egy csatárposzt megüresedett a kékeknél, kapóra jött hát, hogy a Montreal Canadiens nem kívánta tovább alkalmazni Mike Johnsont, akit könnyű szívvel passzolt át a St. Louishoz. Johnson is megjárta a világbajnokságot, 2000-ben. Metropolit érkezése után a Boston úgy döntött, visszaküldi Svédországba még egy évet erősödni Carl Söderberget, aki a Malmö IF Redhawks színeiben remek mutatókat produkált. Minő véletlen, Söderberg is játszott együtt Szuperrel, a 2006/07-es bajnokságban.
A végére két fiatal cseh maradt, szolgáljanak mindketten Vas János példájául, ugyanis közepes AHL-teljesítménnyel jutottak be álmaik birodalmába. (Persze nem bánjuk, ha Jankó fokozza a tempót, és nem közepes, hanem kimagasló produktummal jelentkezik meccsről meccsre.)
Előbb Jiri Tlusty lépett jégre, de milyen lépés volt ez! Bemutatkozása alkalmával két gólt lőtt (azóta ötön sem többet) a Pittsburgh hálójába, az utóbbi győztes találatot jelentett. A 19 éves Tlusty a Toronto Meaple Leafs színeiben lett NHL-játékos, és a helyi Marliest hagyta az AHL-ben. Ebben a szezonban öt meccsen egy gólt ütött és két gólpasszt adott. Az NHL-ben hat meccs után ugyancsak három pontnál tart, de fordított leosztásban. (Szinte remegő kézzel írjuk ide, hogy Vas János 12 meccsen 3+6=9-nál jár.)
A 22 éves Lukas Kaspar a Worcester Sharkstól a San José Sharkshoz került. Az AHL-beli hat meccsen mutatott 1+1 nem sok, de úgy látszik, nem is kevés. Az előző szezonban 12+28-at produkált. Nem csoda, hogy az első három NHL-meccsén nem szerzett pontot.
A csehek után nézzünk át északi szomszédainkhoz. Egy nagy vándor kelt ismét útra, a 31 éves, világbajnok Lubos Bartecko személyében. Bár korábban játszott Amerikában, ott is több ligában, így az NHL-ben (Atlanta, St. Louis) is, Orosz- és Csehországban, az utóbbi három évben Szlovákia és Svédország között ingázik, minden évben többször is klubot váltva. Nyáron hazatért szülővárosába, Késmárkra, hogy a hosszú idő után újra első osztályú HK 31 Kezmarokot erősítse. Ez jól sikerült, mert rájátszát érő helyen, hét meccs alatti kilenc ponttal távozott, ismét Svédországba ment, a Lulea HF csapatához vissza. Bartecko most is tagja a szlovák válogatott keretnek, ami remek formájának is köszönhető, az Elitserienben hat meccsen kilenc pontnál jár.
Szintúgy Svédországba szerződött Ronald Petrovicky, akinek lehetőségei leszűkültek Amerikában. Először is a kikerült a Pittsburgh csapatából, majd visszatették az AHL-be, ezért a nyáron hazatért, a HK Dukla Trencinben kezdte a szezont, de két mérkőzés után a svéd MoDőbe igazolt. A több világbajnokságot, sőt olimpiát is megjárt 30 éves csatárt nem hívta meg Július Supler szövetségi kapitány a Deutschland Cupra készülő keretbe.
Kisebb volumenű ügy, hogy a 26 éves Roman Tvrdon (tegye fel a kezét, aki tudta, hogy ő is játszott az NHL-ben, igaz, mindössze kilenc találkozón a Washingtonban) a bajnok Slovantól a HK Zilinába távozott.