Három gól kapuslehozatalból a Mol Ligában

2012.02.25. 17:53 Hblog

Befejeződött a Mol Liga, a negyedik szezon végén a negyedik nevet vésték a kupára, továbbra sem sikerült tehát senkinek sem a címvédés, sem a duplázás. A magyar csapatok a Magyar Kupával és az OB I.-gyel folytatják a szezont, a romániai csapatok pedig a román bajnokságban küzdenek tovább. Ezúttal a statisztikákból kiindulva próbáljuk meg elemezni a szeptember óta eltelt öt és fél hónap történéseit.

Az alapszakasz 140 és a rájátszás 16 mérkőzésén összesen 1154 gólnak örülhettek a szurkolók, ez 7,39 gólos átlagot jelent meccsenként. Az alapszakaszban a meccsenkénti gólátlag 7,46 gól volt (összesen 1044 gól), a hazai csapatok a megszerezhető 420 pontból 625 lőtt góllal 265-öt hoztak el, ez 63,1%-os teljesítmény, a vendégeknek 155 pont és 419 gól jött össze. A leggólgazdagabbak a negyeddöntő meccsei voltak, ezeken átlagban 8,25 gól esett. A szezon abszolút gólrekordere a 2011. november 1-jén lejátszott Ferencváros-Újpest találkozó lett, amelyen 19-szer voltak eredményesek a játékosok, de sokáig fogják emlegetni szurkolók és játékosok a 2011. január 6-i Steaua-Fehérvár meccset is, amelyen az utolsó percekben háromgólos előnyt adtak el Kóger István tanítványai, és a hosszabbításban esett 17. gól jelentette a Steaua-győzelmét.

Az egy csapat által egy mérkőzésen lőtt legtöbb gól a Ferencvároshoz fűződik. Az Újpest ellen 14-szer találtak a kapuba. 11-11 gólt szerzett a Brassó és a Dab.Docler az Újpest, a HSC pedig a Steaua ellen. A másik véglet: az alapszakaszban 14 olyan mérkőzés volt, amelyen az egyik csapat eredménytelen maradt. A HSC kapuja 6, a Dunaújvárosé 4 alkalommal maradt érintetlen. A csíkiak ráadásul háromszor idegenben is hibátlanul védekeztek. Csak egyetlen olyan csapat volt a mezőnyben, amelyik minden meccsén tudott gólt szerezni, ez a Brassó. A HSC az alapszakaszban minden mérkőzésen tudott gólt lőni, de a rájátszásban kétszer is eredménytelenek voltak játékosai, ez a székelyföldi csapat döntőbe jutásába került.

Mindhárom bukaresti Steaua-Fehérvár mérkőzés emlékezetes marad a gólszüretről. Ezeken a meccseken a fehérváriak rendre 9, 8 illetve ismét 8 gólt szereztek, ezzel három is az övék a legtöbb vendéggólt (legalább 8-at) hozó 6 meccsből. E lista másik főszereplője értelemszerűen a bukaresti katonacsapat, aki azt a bravúrt mondhatja magáénak, hogy a hatos lista öt meccsében is érintett. Még egyszer kaptak 8 gólt házigazdaként (a HSC-től), egyszer viszont ők lőttek 8-at idegenben, a Ferencváros ellen.

A szezon leggólszegényebb mérkőzésére évekig emlékeznek majd a hazai hokiszerető emberek. A HSC Csíkszereda és a Miskolc február 5-i, döntőbe jutásért vívott legutolsó összecsapásán a rendes játékidőben nem esett gól, az első hosszabbítás 8. percében született az a találat, amely a borsodiak továbbjutását jelentette. Ezen a mérkőzésen kívül még háromszor láthattak egyetlen gólt a szurkolók a 60 perc alatt. Október 7-én a DAB-Ferencváros, január 6-án a Brassó-Miskolc alapszakaszmeccsen, és február 3-án a HSC-Miskolc elődöntőben.

Egy bajnokság akkor kelti fel a nézők érdeklődését, ha szoros mérkőzéseket vívnak egymással a csapatok, ideális esetben mindenki megverhet mindenkit. Úgy érezzük, a liga ebben előrelépett a 2011/12-es idényben. 7 mérkőzés (5%) dőlt el hosszabbításban, 10 (7,14%) pedig büntetőkkel. A rendes játékidőben további 21 mérkőzés (15%) ért véget úgy, hogy a győztes csak egy góllal nyert.

Különleges izgalmakat tartogat a hokimeccseken a kapuslehozatal. 32 mérkőzésen próbált meg a kedvezőtlenebb helyzetben levő csapat így pontot menteni a végjátékban. Ezekből a kísérletekből 3 gól esett. A HSC-DAB meccsen (december 4.) a dunaújvárosiak így egyenlítettek, és a büntetőkkel a mérkőzést is megnyerték. A Steaua-Fehérvár mérkőzésen (január 6.) is az utolsó pillanatokban így egyenlítő katonacsapat a túlórában a maga javára tudta fordítani a mérkőzést. A 3-2-es ferencvárosi győzelemmel végződött FTC-DAB meccsen is részben eredményes volt a kapuslehozatal, az addig kétgólos hátrányban játszó dunaújvárosiak gólt szereztek, de a második találatot már nem tudták megszerezni. Ugyanakkor számos alkalommal rosszul sült el ez a fegyver. 14 alkalommal a kapust lehozó csapat gólt kapott, 15 meccsen pedig nem változott az eredmény a kapuslehozatal ellenére sem.