A Znojemsky Denik napilap Haman: A Znojmo EBEL-részvétele? Jó úton haladunk címmel interjút közöl Radek Hamannal, a HC Orli Znojmo sportmenedzserével, és A Znojmót egy nap választja el a déli terjeszkedéstől címmel kommentárban is foglalkozik a témával. A két cikk szerint az EBEL jelentkezési határideje kedden éjjel lejár, és a dél-morvaországi klub nagy valószínűséggel már szerdától úttörő szerepet vállal: Csehországból elsőként elindul egy egész szezonos külföldi bajnokságban. Osztrák források szerint a Znojmo már be is fizette az EBEL-indulási díjat, és csak az a kérdés, miként rendezi távozását a cseh szövetséggel. A hockeyfans.at szerint gyakorlatilag nincs remény arra, hogy a Znojmón kívül még egy csapat csatlakozzon a 2011/12-es szezonban az EBEL-hez. Tovább után kiderül az is, miért tartja a znojmói klub előrelépésnek az EBEL-indulást.
"Jó úton haladunk, de a részvételünk nem százszázalékos. A részletek összehangolása folyik" – mondta Radek Haman. Jelenleg az utolsó fontos kérdésről, a nevezési díjról és a rendezési, játékvezetői költségekről folynak a tárgyalások. A cikk szerint a Znojmo éves költségvetése 18 millió cseh korona, azaz 200 millió forint körül mozog. Arra a kérdésre, hogy az EBEL-ben jelentősen nagyobb költségvetésre lesz-e szükség, Haman így válaszolt: "Nem, a költségek hasonlóak, mint a cseh 1. ligában. Természetesen az utazási költségek megemelkednek, de nem szédületes mértékben. Az osztrák autópályák kitűnő minőségűek, rajtuk az összes ellenfélhez eljutunk. Úgy számolunk, a távolabbi városokba is legfeljebb hat órát fogunk utazni. Hasonló ideig tartott az út, amikor a Chomutov vagy a Kadan vendégei voltunk. Ebből a szempontból nem lesz nagy változás."
Arra a kérdésre, hogy miért vonzó a Znojmo számára az osztrák nemzetközi bajnokság, Haman így felelt: "Ajánlatot kaptunk a bajnokság vezetőségétől. Jó a földrajzi fekvésünk az osztrák határ közelében. A együttműködés a mi szponzoraink és az EBEL partnerei számára egyaránt előnyös. További négy országban hirdethetik magukat. Meg vagyunk győződve arról, hogy az EBEL a játék színvonalát tekintve erősebb, mint a cseh 1. liga." Arra a megjegyzésre, hogy ha belépnek a bajnokságba, akkor bizonyára nem csak egy szezonról lesz szó, Haman így reagált: "Azt hiszem, minimum három évet kell vállalni. Azután újra tárgyalnánk." Azt a felvetést, hogy a külföldi bajnokságban való induláshoz szükség van a cseh szövetség engedélyére, ha a klub nem akar kilépni a CSLH-ból, Haman így kommentálta: "A cseh szövetség készségesen kommunikál velünk, de ezt a dolgot nem részletezném. Az elkövetkező napokban világosabban fogunk látni."
Cseh és szlovák ügyekben jártas állandó segítőnk, U. N. Owen helyzetértékelése szerint a cseh 1. ligában elég nagyok a különbségek a csapatok között. A két leggazdagabb klub, a Chomutov és az Usti nad Labem egyértelműen extraligás szereplésben gondolkodik. Ez a két klub néhány napja kezdeményezte, hogy 14-ről 16-ra bővüljön a cseh extraliga mezőnye, de az illetékes fórum ezt elutasította. Ide kattintva megtekinthetik az 1. liga 2010/11-es szezonbeli nézőszámait. (A négy oszlop: átlagnézőszám, legkisebb, legnagyobb nézőszám, nézők összesen.) A legnépszerűbb klubok csaknem 3 ezres átlagnézőszámot produkálnak, de voltak meccsek hatezer felett is. Znojmóban átlagosan 1600-an jártak meccsre a legutóbbi idényben, a legtöbben 3500-an voltak. De a cseh másodosztályban vannak olyan csapatok is, amelyeknek 500 alatti az átlagnézőszámuk, sőt néhány meccsen alig voltak 200-an.