Mindenki az Oroszország–Kanadát várja

2011.05.12. 12:38 F. Kapus

Csütörtökön egy északi csata és egy szuperrangadó szerepel a szlovákiai A csoportos világbajnokság műsorán, ismét két szórakoztató mérkőzésre van kilátás. Előbb 16:15-kor a finnek és a norvégok, majd 20:15-kor az oroszok és a kanadaiak döntik el, melyikük jut a pénteki elődöntőbe. Tovább után a beharangozókon kívül az első két negyeddöntő gólösszefoglalóját is megtalálják.

A Norvégia elleni negyeddöntő előtt Finnország feltöltötte a játékoskeretét. Egy 23 éves kapus, Niko Hovinen érkezik, aki a Pelicans Lahtiban 92% felett védett a szezonban. Csatlakozik még a vele egykorú Jesse Joensuu, a New York Islanders csatára. A fiatal finn csapat a várakozások fölötti eredményeket ér el, egy vereségük van, a csehektől egy góllal kaptak ki, és legut5óbbi mérkőzésükön Oroszországot is legyőzték. Norvégia Németország mellett a vb másik nagy meglepetése, masszív, jó csapatot alkotnak, miközben legnagyobb sztárjaik – Thoresen, Vikingstad, Zuccarello – hiányoznak. Kezdésként a svédeket verték, majd a felső ágért folytatott harcban 5-0-ra ütötték ki az osztrákokat. Svájc legyőzésével folytatták remek sorozatukat, és a Kanada elleni 2-3 is ide sorolható, még ha vereség is lett a vége. Teljesen egyértelmű, hogy a finneknek is minden tudásukra szükségük lesz, ha nem akarnak izgulni a mérkőzés végén.

Oroszország botlással indította a vb-t, Németországtól 2-0-s vereséget szenvedtek, majd a szlovénok elleni az 57. percben sikerült a győztes gólt megszerezniük. A szlovákok legyőzése is csak a harmadik harmadban jött össze. A verkli a középdöntőben sem akart beindulni, a dánokat egy góllal verték, majd a csehektől ugyanennyire kaptak ki, immár Ovecskinnel a keretben, majd egy könnyen induló meccset vesztettek el a ráadásban Finnország ellen, így negyedikek lettek a középdöntőcsoportjukban, ezért a másik ágon első Kanadával kerültek össze a legjobb négy közé jutásért, csakúgy, mint egy éve. A nagyon fiatal Kanada az utolsó csoportmeccsen tapasztalhatta meg, hogy egy vb-n is hatvan percig kell koncentrálni, Svájcot csak a hosszabbításban birkózták le. Egy körrel később az Egyesült Államok büntetőlövésekre kényszerítette Nashéket, akik aztán Norvégiát és Svédországot is 3-2-re vertek.

Világbajnokságon legutóbb hat éve, 2005-ben nyert Kanada Oroszország ellen, akkor az elődöntőben 4-3-ra. Azóta három orosz siker született, mindhárom az elmúlt három vb-n. 2008-ban a döntőben lett 5-4 a hosszabbításban, egy évre rá szintén egy góllal nyertek a fináléban, 2-1-re, majd 2010-ben ugyanúgy a negyeddöntőben találkozott a két válogatott, mint idén, és Kovalcsukék nyertek 5-2-re, nagyon simán. Ez utóbbi mérkőzés azonban az olimpia árnyékában zajlott. Sokkal élénkebben él mindenki emlékében a három hónappal korábbi vancouveri lecke, amikor az olimpiai negyeddöntőben 7-3-ra ütötték ki Crosbyék Ovecskinéket.