Románia nagyon megszenvedett Izlanddal

2011.04.12. 09:12 kerusz

A rigai divízió 1-es ifjúsági vb mellett további négy világbajnokság zajlik a héten. A román válogatottban játszó rengeteg székely-magyar játékoson kívül is van két magyar vonatkozású esemény. Tovább után összefoglaljuk, hol tartanak a küzdelmek.

A számunkra legfontosabb és legerősebb torna Zágrábban, a divízió 2-es világbajnokság B csoportjában zajlik. Itt a szinte kizárólag székelyekből álló román válogatott próbálja meg kiharcolni a feljutást az egy hete Zalaegerszegen látott horvátokkal szemben. Nem túlzás kijelenteni, hogy a többieknek esélyük sem lehet a feljutásra, e két válogatott ugyanis annyira kiemelkedik a mezőnyből. A székelyek az első két napon azonban majdnem rácáfoltak erre. Miközben a horvátok ellentmondást nem tűrően söpörték el Izlandot (0-9), majd a 47 éves Konsztantin Mihajlov kapussal felálló bolgárokat (17-2), Molnár Zsolték egy könnyen megnyert harmad után a következőt elvesztették a harmatgyenge kínaiak ellen. Ez akkor is meglepő, ha a győzelmük egy pillanatig nem forgott veszélyben (9-4).

Ennél jóval kínosabb volt a bronzéremre esélyes, ámde a jégkorongot nem régóta tanulgató izlandiak elleni hétfői produkciójuk. A hírek szerint rendkívül rossz felfogásban jégre lépő csapat ellen a harmadik percben vezetést szereztek az északiak, és a második harmad elején kettős emberelőnyből tovább növelték az előnyt. A 28. percben Molnár Zsolt hátrányból szépített, a 34.-ben Papp Szabolcs előnyből egyenlített. Ekkor lehetett érezni, hogy az izlandiak elkészültek az erejükkel, a további székely gólok érkezése csak idő kérdése. Végül Bíró ugyancsak előnyből a 46. percben szerezte meg a vezetést. A végén az izlandiak a kapusukat is lehozták bátran, hogy a szenzációs pontszerzés összejöhessen nekik, ám ők kaptak gólt, Moldován révén, így alakult ki a 4-2-es végeredmény.

A csoport hatodik résztvevője, a sok gonddal küszködő ír válogatott két sima veresége után (0-6 Bulgária ellen és 0-5 Kína ellen) a kiesés első számú várományosa. Egy érdekesség erejéig térjünk még vissza a horvát-bolgár meccshez, mert nem sokszor fordul elő, hogy a mérkőző felek kapusai között éppen 30 év legyen a korkülönbség. Amikor a horvátok 17 éves kapusa, Tomljenovic született, Mihajlov már hat világbajnokságon volt túl a bolgárok első számú kapusaként.

Csonka a mezőny a dél-afrikai divízió 3-as világbajnokságon is, ahová a mongolok nem tudtak elutazni anyagi okok miatt. Itt az első nap került sor a két legerősebb csapat meccsére, amelyen Izrael hosszabbításban győzött a házigazdák ellen. A másik meccsen Luxemburg 20-0-ra gázolta el minden idők egyik leggyengébb vb-résztvevőjét, a válogatott játékosok és a szövetség közti ellentét miatt még ottani mércével mérve is kezdőkből álló görög válogatottat.

Mariborban az ifjúságiak divízió 1-es világbajnokságának B csoportját rendezik, roppant erős mezőnnyel. Magyar közreműködője is van a tornának, Bedő Péter játékvezető személyében. Az első nap óriási meglepetésre a franciák legyőzték a dánokat, a szlovének pedig a fehéroroszokat. Másnap a fehéroroszok újabb értékes pontokat buktak el, ezúttal Franciaország ellen, Dánia pedig a koreai csapat kivégzésével próbálta meg kiköszörülni a csorbát. Öt meccs után nagyon képlékeny a helyzet, annyi tűnik bizonyosnak, hogy Korea bentmaradási esélyei csekélyek.

A Kővágó Kristóf által vezetett tajvani csapat látja vendégül a divízió 3-as ifjúságiak A csoportját. Rajtuk kívül Ausztrália, Törökország és Bulgária játszik még itt, és Kővágó tanítványai sokáig jól tartották magukat a torna esélyesei ellen. Több mint 40 percig csak egy gól volt a különbség az ausztrálok javára, és a harmadik harmadban sikerült egyenlíteniük is a tajvaniaknak. Erre azonban az ausztrálok négy gyors góllal feleltek, így alakult ki az 1-5-ös végeredmény. A másik meccsen Bulgária nagyon megverte a törököket, ma a vesztesek és a győztesek folytatják egymás ellen a küzdelmet.