A fiatalok már rájátszanak

2011.02.18. 12:21 hokikori

Az ifjúsági és a juniorbajnokságban is túl vannak a csapatok az első körön, mindkét bajnokság a középszakasznál tart. Rég tudósítottunk az utánpótlásról, felzárkózunk.

Háromcsapatosra szűkült a magyar juniorbajnokság. Korábban már megírtuk, hogy az UTE derekasan küzdött, amíg el nem fogyott. A fennmaradó három csapat remekül helyt állt a felnőttek második vonalában érdekelt csapatokkal szemben, mialatt egymással is kiegyenlített mérkőzéseket vívtak. Az alapszakaszt a Vasas HC jobb gólkülönbséggel nyerte meg a Dunaferr SE előtt, míg a harmadik helyen, két ponttal elmaradva az előtte állótól, a belgrádi Crvena Zvezda végzett. Jelenleg a középszakasz felénél tart a bajnokság, és a csapatok szoros mérkőzéseket játszanak egymással.

A versenykiírás szerint a középszakasz kezdési sorrendjét a közös alapszakaszban elért pontszám és a helyezésért kapott jutalompontok összege alapján kell megállapítani. Az alapszakaszban legjobb helyen végző juniorcsapat 4 pontot, az utána következő 2 pontot, míg a szakasz harmadik helyezettje 0 pontot kapott. A Vasast 4 hónapja nem sikerült egyetlen csapatnak sem legyőznie, és már biztosnak látszik, hogy a bajnoki döntőbe kerül. A jelenleg második helyen álló dunaújvárosi csapatnak azonban van még miért izgulnia, hiszen legutóbb, a meglepő fejlődést produkáló szerb csapat alaposan, 12-6-ra elverte a Mol ligás játékosokkal kiegészített Fejér megyei alakulatot. A döntőbe jutó csapatok három győzelemig tartó párharcban döntenek majd az aranyérem sorsáról.

A kanadai táblázaton a szerb fiatalok dominálnak. Az élen Marko Brkusanin áll, 12 mérkőzésen elért 38 pontjával (25 gól,13 assziszt), míg őt Luka Sibinovics (13 gól,13 assziszt) és Dimitrije Filipovics egyaránt 26 pontot szerzett 10 mérkőzésen (utóbbi 10 gól,16 assziszt). A magyar játékosok közül a Vasas HC sportolói a legeredményesebbek. Bene Márk 10 mérkőzésen 26 pontot (11 gól, 16 assziszt), valamint a liga legjobb pont/meccs átlagát produkáló játékosa, Maszlov Szergej 6 mérkőzésen 23 pontot (7 gól,16 assziszt) hozott. A kapusok versenyét a felnőtt válogatott Rajna Miklós vezeti, 5 meccsen alatt 1,75 kapott gólátlaggal, őt Pleszkán József (Dunaferr-FTC) követi, 3 mérkőzés, 2,42-es mutatóval.

Amíg a junioroknál az UTE belső okok miatt korábban kivált a bajnokságból addig a 18 év alattiak küzdelmébe az eredeti tervektől eltérően a csíkszeredai fiatalok be sem kapcsolódtak. Ennek megfelelően alaposan át kellett alakítani a versenykiírást. Rengeteg kritika érte a lebonyolítást, hiszen a tél közepén bizonyos csapatok hetekig nem játszottak bajnoki mérkőzést.

Az alapszakasz 12 mérkőzésén 100%-os teljesítményt produkáló Sapa Fehérvár AV19 imponáló 85-10-es gólaránnyal végzett az élen. A Vasas HC a második, míg a székely fiatalokkal megerősített FTC-Dunaferr a harmadik helyen végzett. A középszakaszban az alapszakasz győztese pihent, míg a második a hetedikkel a harmadik a hatodikkal és a negyedik az ötödik helyezettel játszott két győzelemig a továbbjutásért. Harmadik mérkőzésre egyik csapat sem tudta kényszeríteni ellenfelét, és meglepetést nem okozva az alapszakaszban jobb helyezést elérők jutottak a final fourba. A már említett első három alakulat mellett a Jegesmedve-DHK néven futó miskolci és debreceni fiatalokat tömörítő gárda került a legjobb négybe.

A bajnokság következő szakasza azonban meglepően alakult, hiszen az alapszakaszt hibátlanul megnyerő székesfehérváriak az azóta EBEL kapussá előlépett Vay Ádámmal a kapuban hazai pályán szenvedtek vereséget a kelet-magyarországi Jegesmedve-DHK-tól. Ugyanazon a napon a Vasas HC is alul maradt saját otthonában a FTC-Dunaferr-rel szemben. A sorozat kis híján meglepetéssel is folytatódott, hiszen a csütörtökön Debrecenben lejátszott visszavágón a hazaiak az utolsó harmad előtt már 3-0-ra vezettek, de káprázatos befejező játékot produkálva (8-2) fordított az alapszakaszgyőztes Fehérvár. A két csapat 1-1-ről folytatja a döntőbe jutásért vívott harcot, amely három győzelemig tart.

A csatárok vetélkedésben Fliszár Zalán (Vasas HC) áll az élen 35 (20+15) ponttal és +36-tal, és ő az első a plusz-mínusz mutatóban is. Őt Szimler Márk és Tóth Gergő (Sapa Fehérvár AV19) követi, egyaránt 32 ponttal. A +/- mutatóban a FTC-Dunaferr színeiben játszók büszkélkedhetnek, Sárpátki Tamás +35, míg Csíki Zoltán és Tranca Dániel +34 mutatóval áll. A Fehérvár kapusa, Vay Ádám közel 500 perc alatt 1,89-es kapott gólátlaggal a legjobb, a vasasos Lak Ádám 2,26-os mutatóval áll mögötte.