Nemrég a Mol Liga-alapszakasz eredményeit néztük át, most meg arra voltunk kíváncsiak, hogy a legjobb négy közé jutottak egymás elleni mérkőzéseiről rendelkezésre álló egyéni statisztikák mit mutatnak. Tovább után kiderül, ki mire megy erős ellenféllel szemben.
A HSC Csíkszereda, a Dab.Docler, a Miskolc és a Vasas 12 alapszakaszmeccset játszott egymás közt. Ahogy linkelt cikkünkben elemeztük, a Dab.Docler volt messze a legjobb a legjobb négy közötti meccseken, az alapszakaszgyőztes csíkszeredaiak viszont meglepő módon csak a harmadik helyen zártak, ráadásul csupán két ponttal előzték meg a Vasast. Az elődöntőben ők egymással játszanak, míg az alábbi táblázat első két helyezettje, azaz a Dab.Docler és a Miskolc alkotja a másik párt.
A kanadai táblázatból látszik, a legjobb négy között gólt lőni, pontot szerezni más minőséget jelent, mint a teljes mezőnyben. Míg a Mol Ligában összességében több mint kétpontos mérkőzésenkénti átlagok is előfordultak, addig a legjobb négy csapat közötti meccseken a 1,5 pont per meccses adat volt a legjobb. A Miskolc szlovák csatára, Martin Saluga 12 meccsen 18 pontot (7+11) szerzett, övé a legtöbb gól, a legtöbb assziszt és a legjobb pont/meccs átlag. Őt Hurtaj követi a kanadai táblán, majd legjobb magyarként Dubek következik; az első tízben még Magosi és Szappanos neve olvasható.
Feltűnő Sikorcin Ladislav gyengébb teljesíménye a jobbak ellen. 11 mérkőzésen alig szerzett pontot, összesen hármat, ebből is csak egy volt gól. Igaz, esetében nem lehet azt állítani, hogy erősebb ellenfelekkel szemben nem tud kimagaslóan játszani, ezt a Kontinentális Kupában megmutatta. Hozzá kell tenni, a mérkőzések nagy részén nem a légióssorban szerepelt, hanem hazai játékosokkal együtt. A jók között érdemtelenül ritkán emlegetett Papp Viktor produkciójára mindenképp érdemes odafigyelni. A legjobb négy közötti 12 mérkőzésen 10 pontot szerzett, +4-gyel a plusz/mínusz rangsorban szintén az élmezőnyben van. Természetesen az ő esetében sem véletlen az ugrásszerű javulás, sérülések miatt sokat játszott az első-második sorban, a kölyökként még szupertehetségnek tartott hokis felnőtt a feladathoz, bizonyította, bármikor lehet rá számítani. Ezen a 12 meccsen jobban teljesített a gólok és a gólpasszok számát tekintve, mint Azari Zsolt, Galanisz Nikandrosz vagy Kiss Ákos. A húszas élmezőnybe három védő került be, a miskolci Derton a 11., az újvárosi Hegyi a 16., a csíkszeredai Hruby a 18.
A külföldi játékosok teljesítményéről megállapítható, hogy Miskolcon minden légiós húzóember a nehéz meccseken. Ez a többi csapatban nem ilyen egyértelmű. A HSC-ben Novak és Hurtaj a liga legponterősebb párosát alkotja, de Sikorcin gyengébb volt, és Kozuch is csak a hatodik legjobb mutatóra volt képes a top 4-ben a kapusok között. Igazi ellenpontot a Vasas jelent, ahol egyáltalán nem domináltak a légiósok a legjobb csapatok ellen, nem szereztek sok pontot, és a plusz-mínusz mutatójuk is gyenge volt. De az is észrevehető, hogy a legkevésbé fontos szerepük épp a Vasasnál volt eddig, hiszen Makinen csak az utolsó két meccsre érkezett, addig csak három nem magyar állampolgár játszott náluk. A Miskolcnál ehhez képest hat meghatározó külföldi van, a kanadaiak rendszeres sérülései vagy eltiltása miatt az állampolgárságát pillanatokon belül megkapó Sijka is sokat játszott, be is verekedte magát a csapat tíz legeredményesebbje közé.
A poszt végi csapattáblázatokból kiolvasható, hogy egyenlő létszámnál a Dab.Docler-játékosok nagy fölényben vannak, +/- mutatóik kiemelkednek a mezőnyből. Rajtuk kívül csak a Miskolc és a HSC első sora teljesít tartósan jól az ilyen játékhelyzetekben, a többiek nulla körüli eredménnyel állnak, vagy mínuszban. A négy csapatból az összesített plusz-mínusz pontértékek alapján egyedül a Dab.Docler áll pluszban (+40), a többieké mind negativ: Miskolc (-1), Vasas (-21), HSC (-22). További érdekesség, hogy összesített plusz-mínusza a HSC-nek a legrosszabb, miközben a gólkülönbségük sokkal jobb, mint a Vasasé, és alig rosszabb, mint a Miskolcé. Ez annak köszönhető, hogy nagyon sok gólt szereztek emberelőnyben, ami nem javította a +/- adataikat. Az egyéni +/- adatokat tartalmazó táblázaton látható, hogy a légiósok dominálnak. A dunaújvárosiakon és a légiósokon kívül meglepetésre a Vasas 18 éves hátvédje, Nagy Richárd volt a legjobb +3-mal, de a fiatal miskolci, Urbán Péter +2-je is nagyon szép teljesítmény.
A hátvédekről külön is érdemes szólni. Az adatok alapján a legjobb teljesítményt Hegyi Ádám nyújtotta a magyarok közül. A dunaújvárosi bekk a kanadai táblázaton a második legjobb védő a miskolci Derton mögött, 12 meccsen 3 gól és 5 gólpassz csatártól sem rossz. Ráadásul a +/- pontok tekintetében is ő a legjobb magyar, itt Pozsgai Tamással megosztva, +4-gyel. Csak csapattársuk, Milan Varga előzte meg őket egy egységgel a hátvédek közül. Vissza kell térnünk Andrew Derton produkciójára. A miskolci 8 meccsen 4+6 pontot gyűjtött, egyedüli védőként meccsenként átlagban jóval egy pont fölött teljesített. Nagyszerű teljesítménnyel rukkolt elő a csíkiak légiós védője, Jozef Hruby, és szilárd pont volt a kék-fehér védelemben a Volánból hazatért Flinta Botond is.
A védők kanadai táblázatán feltűnően jól teljesítettek a Láda ikrek, Péter és Balázs. Érdekes módon előbbinek jobb adatai vannak, mint a válogatottban bemutatkozott testvérének. Pozitív kontextusban említendő az egykor magyar válogatott Tőkési Lajos, aki viszontagságosan indította az évet, de kis szünet után visszaküzdötte magát a csapatba. Az utóbbi időben A betűs a dunaújvárosi védelemben, és megbízható teljesítményt nyújt, ez a számokból is látszik. Negatívumként Kósa Endre teljesítményét kell megemlíteni, aki nem szerzett pontot, ráadásul az egész mezőnyben a legrosszabb +/- mutatót hozta össze, -6-ot. Nagyon fontos adat, hogy az egykori hiányposzton a legjobb csapatok nem veszik el a fejlődési lehetőséget a magyar hátvédek elől. Ha posztonként arányaiban vizsgáljuk, itt van a legkevesebb idegenlégiós. A Miskolc és a Dab.Docler 2-2 légiós bekket hozott, a Vasas egyet sem.
A kapusok rangsorában a szezon közben visszavonult Duschek Dávid zárt a legjobb magyarként, 93,1%-os védési hatékonysága dicséretes. A jelenlegi első számú miskolci kapus, a 18 éves Gyenes Dávid 3,5%-kal volt gyengébb nála az elődöntőbe jutott csapatok támadóival szemben. A Dab.Docler két légiós kapusa emelkedik ki a mezőnyből, és Duschek mellett a sok kapott gól ellenére a Vasas két magyar kapusa is. Érdekesség, hogy messze a Vasas kapta a legkevesebb gólt a négy legjobb közül az 5–9. helyezettek ellen (20 mérkőzésen 35), de a jobbakkal szemben jóval kevésbé volt hatékony a védelmük (12 mérkőzésen 40 kapott gól).
Feltűnő, hogy Charles Franzén mennyire nem bízik cserekapusaiban. A HSC Csíkszereda edzője csak egy tét nélküli meccsen nem Kozuch-hal kezdett, ezenkívül első számú kapusát egyszer hozta le, amikor nagyokat hibázott. Ez a trend a negyeddöntőben is folytatódott, a teljesen esélytelen UTE ellen mindháromszor Kozuch kezdett, az első két mérkőzésen csak a harmadik harmadban kapott lehetőséget Ruczuj és Fülöp, tíz-, illetve nyolc-nullás vezetésnél.
A vizsgált 24 Mol Liga-mérkőzésen összesen három emberhátrányos gól esett, mindegyik a Miskolc meccsein. A Dab.Doclernek ők lőtték, a Vasassal szemben 1-1-re hozták ezt a párharcot. Egyedül a Dab lőtt üres kapus gólt: a Vasasnak. Egy gól született kapuslehozatal után, ezt a HSC–Miskolcon a vendégek szerezték. Mindezek miatt a kapusok eggyel kevesebb gólt kaptak, mint ahány gólt szereztek a csapatok, és az összesített plusz-mínusz sem 0.
A kiállításokat vizsgálva megállapítható, azok a játékosok állnak a renitenstáblázat élén, akik többször is idő előtt fejezték be a meccset. Három jégkorongozó van, aki kétszer is végleges fegyelmit kapott, Waddell és Bonar a Miskolcból, Kiss Ákos a Dabból. A dunaújvárosiak négy csapatbüntetést kaptak, ez azt jelenti, hogy túl sokszor cserélik el magukat. A kétperces kiállítással legtöbbet büntetett csatár a HSC-s Molnár Zsolt. Összesen 14 kisbüntetést gyűjtött be, az utána következő legfegyelmezetlenebb támadó, Magosi Bálint is csak 9-et. Legkevesebbet a HSC-t büntették a négy legjobb egymás elleni meccsein (277 perc), utánuk sorrendben a Vasas (325), a Miskolc (333) és a Dab.Docler (404) következik.
Végezetül tekintsük át a négy legjobb Mol ligás csapat összefoglaló adatsorát. Jelmagyarázat: a zöld alapszín jelöli a légiósok eredménysorát (a kapustáblázat kivételével), piros számmal jelöltük az 1 pont/meccs vagy a fölötti teljesítményt, sárga alapszínt kapott a csapatában legjobb pont/meccs eredményt elérő játékos pont/meccs eredménye. A legtöbb táblázatnál a cikkben csak az élmezőnyt olvashatják, de a fölötte lévő magyarázó szövegben található linkek alatt a teljes adatsor megtalálható.