Jelentős izgalmak a finn bajnokságban

2009.03.13. 11:20 kerusz

Finnországban is elérkeztek a csapatok a bajnokság alapszakaszának végére. Hosszú idő után a finn elitliga ismét nem zárt bajnokság, a Mestis győztesének lehetősége van feljutni az elitbe. Pénteken kezdődik a rájátszás, nézzük, mi történt eddig. Április 2-án és 3-án a magyar válogatott a finneket fogadja barátságos mérkőzésen, hogy kiket láthatunk, az nagyban függ attól is, hogy milyen eredmények születnek a sorozatban.

A 14 csapat az alapszakaszban 58 fordulót játszott, a végén az első hat automatikusan a rájátszás résztvevőjévé vált. A maradék nyolc jobbik fele két nyert mérkőzésig játszott a maradék két negyeddöntős helyért, míg a mezőny végén végzett négy ugyancsak kieséses rendszerben dönti el, ki játszik osztályozót a Mestis, azaz a másodvonal győztesével.

A finn elitliga mezőnye kiegyensúlyozott volt ebben az évben. Az első helyen 106 ponttal végzett JYP Jyväskylä és a hatodik KalPa Kuopio (97) között mindössze kilenc egység volt a különbség, de a második Espoo Blues (100) előnye már csak három pont volt a hatodik kuopióiakkal szemben. Az elmúlt évek sztárcsapata, a Kärpät Oulu (97) az ötödik helyre tudott befutni. Az említett csapatokon kívül a negyeddöntőbe egyenes ágon a harmadik HPK Hämeenlinna (99) és a negyedik Jokerit Helsinki (98) került.

A hetedik helyen végzett HIFK Helsinki (90) tuladonképpen a senki földjén volt, hátránya hét pont lett az előző, előnye nyolc pont a következő csapattal szemben. A rájátszás reményfutamába a HIFK mellett az Ilves Tampere (82), a Pelicans Lahti (80) és a TPS Turku (80) került. A kiegyenlített erőviszonyokra jellemző, hogy a kiesés ellen játszó négy csapat közül is háromnak (Lukko Rauma – 78p., Ässät Pori – 75p., Tappara Tampere – 74p.) is jó esélye volt arra, hogy a negyeddöntőért mérkőző 7–10. hely valamelyikére odaérjen. Az alapszakasz utolsó helyén 62 ponttal a SaiPa Lappeenranta végzett, de az év folyamán ez a csapat is gyűjtött komoly skalpokat, például otthonában győzte le az alapszakaszgyőztes JYP-et.

A kiesés elkerüléséért folytatott csata első fordulójában meglepetésre a két erősebb csapat maradt alul, méghozzá sima, 3-0-s összesítéssel (Lukko–SaiPa 2-3; 2-5; 2-3, illetve Ässät–Tappara 4-5; 2-7; 2-4) . Így az egymástól 40 kilométerre fekvő két kikötőváros, Pori és Rauma csapata játszik ismét 3 nyert mérkőzésig azért, hogy melyikük kerülje el az osztályozót. A két ősi rivális csatája a finn viszonyokhoz képest túlfűtött hangulatú mérkőzéseket hozhat. A vesztesnek maximum hét mérkőzése lesz ahhoz, hogy a Mestis győztese ellen bebizonyítsa, az SM-Liigában a helye.

Nézzük, kik lehetnek az ellenfelek. A Mestis alapszakaszában 45 mérkőzés után a Jokipojat Joensuu végzett az élen (90 p.) a Toni Sihvonent is soraiban tudó Sport Vaasa (87 p.) előtt. Ez a két csapat az átlagnézőszámát tekintve is kiemelkedett a mezőnyből (Vaasa: 2575, Joensuu 2056 néző). Mellettük sorrendben a Hoki Kajaani (81 p.), a KooKoo Kouvola (81 p.), a TuTo Turku (78 p.), a Kiekko Vantaa (75 p.), az újonc D Team Jyväskylä (70 p) és Johannes Alanen új csapata, a LeKi Lempäälä (68p.) került a rájátszásba. Itt egy fordulón már túl vannak a csapatok, a Jokipojat sima 3-0-val intézte el Alanenéket, és a Sport is söpréssel jutott túl a kisebbik jyväskyläi csapaton. A másik két párharcból 3-2-vel a Kajaani és a TuTo Turku került tovább. A három nyert meccsig tartó elődöntőkben 1-1 az állás, mind a Joensuu–Turku, mind a Vaasa–Kajaani párharcban.

Ami az SM-Liiga a bronzmérkőzést leszámítva végig négy nyert mérkőzésig tartó rájátszását illeti, itt is kialakult a negyeddöntők párosítása. Az eddigi párharcokban kialakult szokásnak megfelelően az alapszakaszban jobb helyen végzett csapatok felsültek. A TPS Turku nem vacakolt sokat, az első meccsen Helsinkiben verte az utolsó tíz percben szerzett két góllal 3-1-re a HIFK-et, majd másnap 8200 hazai néző előtt újabb győzelemmel (4-1) jutott a nyolc közé. A másik ágon az Ilves Tampere nem tudott élni a pályaelőnnyel. Az első meccsen otthon 2-3-ra kikapott a Pelicans Lahtitól. Másnap Lahtiban kiköszörülték a csorbát (az egyetlen gól a hosszabbításban esett), de az utolsó, Tamperében rendezett mérkőzésen ugyan 0-2-es hátrányból még visszakapaszkodtak 2-2-re, de a 74. percben esett góllal a Lahti került tovább.

Ezek szerint JYP (1.)–TPS (10.), Blues (2.)–Pelicans (9.), HPK (3.)–KalPa (6.) és Jokerit (4.)–Kärpät (5.) mérkőzéseken izgulhat a nagyérdemű. A mérkőzésekre március 13-án, 14-én, 17-én és 19-én kerül sor. Ha a négy mérkőzésen nem dől el a továbbjutó kiléte, a továbbiakat 21-én, 23-án és 24-én rendezik. Az elődöntők időpontja március 26., 28., 30., április 1., és ha szükséges, akkor április 3., 4. és 6. Az elődöntők vesztesei április 7-én játszanak a bronzéremért, a döntőkre április 8-ától kerül sor. Az eddigi eredményeket elnézve a továbbjutók és a végső győztes kiléte megjósolhatatlan, biztosan számos szoros csatát láthatnak még a finn szurkolók.