Winter Classic és más csodák

2008.01.02. 10:04 Ryan O'Brien

87. játéknap – 2008. január 1.

Aki látta, kiválóan szórakozott. Az elemek mindent elkövettek, szakadt a hó, de az odaadó személyzet minden akadályt elhárított. Azért hokiztak is a fiúk, Crosby például zseniálisan. Óriási élmény volt. A Washington az Ottawát, a Los Angeles a Chicagót verte tönkre. Torontóban megint Mats Sundin volt a nyerőember. Így indult az év.

Egészen pontosan 71 217 ember. Ennyi fizető néző látta a Ralph Wilson stadionban a Winter Classicot, az első szabd téri NHL-mérkőzést az Egyesült Államokban. Deja vu érzésünk volt, mint anno a Kisstadionban, de a technika és a felkészültség magasabb szinten állt, mint egykoron minálunk. Reménytelennek tünt, mégis elkezdték.

Nem kellett sokat várni, Crosby passzából Armstrong már a 21. másodpercben a furcsa, világoskék dresszükben feszítő Pittsburghöt juttatta előnyhöz. Ellentétes harmadok voltak. Az elsőben a Penguins nyomott, a másodikban a Buffalo szinte kapujához szegezte ellenfelét, és Brian Campbell révén az egyenlítést is megszerezte. Ebben az időszakban a Penguins szinte kapura sem lőtt, és csak Conklinnak köszönhette, hogy nem kapott több gólt (a kapus a végén a büntetők hárítása mellett 36 lövéssel  lett a mezőny egyik legjobbja). A kapusok számára nem lehetett idegen a szabad tér, hiszen mindketten védtek az ezt megelőző nyílt pályás mérkőzéseken. Miller a Michigan State hálóőre volt a 2001-es Cold Waron, míg Ty Conklin 2003-ban az Edmonton–Montreal találkozón fagyoskodott.

Láthattunk fantasztikus Crosby-dekázást és szédületes testcseleket, tiszta jéghez szokott korongozókat megtréfáló, vicces jeleneteket, fantasztikus hangulatot teremtő, a végsőkig kitartó szurkolókat,  jópofa üzeneteket a lelátóról (az egyik ilyen: nézd, mama, nincs tető). A harmadik harmadban megint szakadni kezdett a hó és megint a Pittsburgh nyomott jobban, de a hosszabbításban a Buffalo nyerte a kapura lövéseket 7–0-ra, és hogy minden legyen egy ilyen meccsen, jöhettek a büntetők.

Az első párban Kotalik belőtte, Christensen kihagyta. A másodikban Connolly hibázott a hazaiak részéről, majd a Pittsburgh lebiztosabb kezű ítélet-végrehajtója, Letang gyönyörűen bevágta. Afinogenov is kihagyta a saját rávezetését, majd jött Crosby, és ahogy az egész meccset, ezt a feladatát is zsenálisan oldotta meg. Nyert a Pittsburgh, és nyert mindenki, aki láthatta ezt fantasztikus csatát. Óriási, hosszan tartó élmény volt.

Nyugodtabb körülmények között játszották a többi mérkőzést. A Washington az Ottawa mumusa lett, alig két nap leforgása alatt ismét elpáholta a Senatorst, két meccsen 14 gólt vágott a Caps, ami egy konferencia éllovasa ellen hatalmas dicsőség. Az első harmadban már 2–0-ra vezetett az Ottawa, majd még ugyanebben a játékrészben négy gólt lőve fordított a Capitals. Mike Green szerezte a legtöbb pontot (2+1), egy gólnak és egy gólpassznak örülehetett Gordon, Laich és Nylander, de Ovecskin sem maradt ki, 2 gólpasszt adott. A 31 lövést hárító Kolzig 289. győzelmét aratta, ezzel a 25. helyre jött előre a kapusok örökranglistáján.

Először állt Scott Clemensen a Toronto kapujában, egy hosszabbításos, büntetőkkel véget ért találkozón mutatkozott be, teljes sikerrel. 30 lövést hárított, 3 rávezetést kivédett. Vesa Toskala sérülése miatt érkezett Clemensen az AHL-es Lowell csapatából. Jason Blake 1 gólt és 2 gólpasszt ért el, Mats Sundin szerezte a győztes találatot büntetőből, amely győzelem az első volt idén. A másik oldalan Lecavalier és Prospal ért el 2-2 gólpasszt. A Tampa Bay az utolsó harmadban 41 másodperccel a vége előtt tudott egyenlíteni, a vége így is vereség, sorrendben az ötödik lett.

A nap negyedik összecsapását Los Angelesben vívták, ahol a Chicago vendégszerepelt. December 30-án még hosszabbításban verte a Kings a Blackhawkst, most azonban alaposabban elpáholta ellenfelét. Tizenkét éve fordult elő a kaliforniai csapattal, hogy ilyen arányban nyerjen, 1995. november 16-án a New York Islanders volt a szenvedő fél, ugyanilyen arányban, mint most a Blackhawks. A találkozó legjobbja két 5 pontot elérő játékos: Alekszandr Frolov 2 gól, 3 gólpassz, Ladislav Nagy 3 gól, 2 gólpassz. Nagynak ez volt karrierje harmadik triplája, és másodszor ért el 5 pontot egy meccsen, Frolovnak karriercsúcsot hozott ez a találkozó, ami a pontokat illeti, és a 100. gólját is belőtte. A Chicago szerzett vezetést, de az első harmad végén már 4–2 volt a Kings javára, majd két gól jött a másodikban és stílusosan három a harmadikban. Érdekesség, hogy a Los Angeles mindössze 26 lövésből érte el a 9 gólt. Habibulin 15 perc után lekorcsolyázott, de Patrick Lalime sem volt jobb, 5 gólt szedett be.

Eredmények: Buffalo–Pittsburgh 1–2 (hosszabbítás után, büntetőkkel), Washington–Ottawa 6–3, Toronto–Tampa Bay 4–3 (hosszabbítás után, büntetőkkel) Los Angeles–Chicago 9–2. A bajnokság állása.