A szezonnyitó fordulóban olyan szabálytalanságokat követtek el jégkorongozóink, amelyek túlmennek a kemény, férfias küzdelem határain, sőt voltak olyan esetek is, amelyek nem jégpályára valók. Az alábbiakban kiemelten foglalkozunk Gergely Csaba Galanisz Nikandrosz ellen elkövetett szabálytalanságával, megszólal az ügyben érintett két játékos, és kikértük Beck Péter IIHF referee supervisor véleményét is. Ütköznek az álláspontok.
A Dab.Docler és a Vasas HC – előző szezonbeli nevén Vasas Bp. Stars – mérkőzéseinek lassan történelmük van, jóllehet találkozásaik nem nyúlnak vissza túl messzire. Bár a régmúlt hiányát valamelyest bepótolta a 2009/10-es szezon 14 egymás elleni mérkőzése. Érdekes, hogy a szezon végére csitultak valamelyest az indulatok, de előtte alig volt mérkőzés verekedés vagy alattomos szabálytalanság nélkül. A 14-ből 9 meccsen ítéltek végleges fegyelmiket vagy végleges kiállításokat, volt találkozó, ahol három 5+20-at, máskor négy 25 percet osztott ki a bíró. Kétszer brutálisan sok kisbüntetést ítéltek a felek ellen, 44, illetve 48 percet egy meccsen. A tendencia folytatódik, megengedhetetlen jelenetekkel. Érdemes először végignézni a keddi összefoglalót, utána elolvasni a két játékos blogunknak szerdán adott nyilatkozatát a történtekről:
Gergely Csaba (Vasas HC): "Hat az öt elleni szituáció volt, egygólos hátrányban voltunk, próbáltunk egyenlíteni, amikor már egy perc sem volt hátra a mérkőzésből. Látszott, hogy elrontottuk a támadást, ilyenkor egy játékos felpörögve, intenzív állapotban játszik. Kaptam egy bodicseket, amit túlreagáltam. Szeretném leszögezni, hogy az egész esetet felfújják a dunaújvárosiak, semmi nem igaz a sok belemagyarázásból. Nem akartam sérülést okozni, a jégkorongban előfordulnak ilyen esetek. Láttam az esetet azóta videón is. A kiállítást megérdemeltem, de az 5+20 percet semmiképpen. A 2+10 elfogadható lett volna, de a fejre irányuló támadás súlyosságának megítélése a játékvezető feladata, ő így döntött, ezen nem vitatkozom, hiszen semmi értelme nem lenne, a pályán is elfogadtam az ítéletét. Mint ahogy az eset után a jégen ért támadásokat is eltűrtem, azt is, hogy a kispadról benyúlva ütöttek.
Már tavaly is tapasztalható volt, hogy a dunaújvárosiak túlzásba estek saját játékerejük megítélésekor. Amikor szembesülnek azzal, hogy kemény ellenfél van a pályán, szemtelenkedni kezdenek. Sajnos ők a hoki nőiesebb változatát játsszák, rúgnak, csípnek, harapnak, a kemény játékot nem szeretik felvállalni. A testtel való játékunkra nem tudnak reagálni, csak alantas dolgokat művelnek.
Érdekes módon egy dunaújvárosi sem említi azt az esetet, amikor 18 éves védőnket, Nagy Richárdot sípszó után fejjel állították bele a kapuvasba, hátulról, bottal akasztották. Akár gerinctörés is lehet egy ilyen szabálytalanság vége, mégsem aggódott érte egy újvárosi sem. Mi sem kürtöltük tele az esettel a sajtót.
Nem használtam az ütközésnél az ütőt, kézzel mentem. Ha ütővel mentem volna fejre, annak látható nyoma maradt volna. Valóban magasan volt a kezem, nagy lendülettel mentem, nem álltam meg, nem fékeztem, de minden hátsó szándék nélkül a korong megszerzésére koncentráltam, megtorlásról vagy szándékos sérülésokozásról szó sem volt. Amikor elindultam, nem akartam szabálytalankodni. Nagy lendülettel érkeztem, éreztem, Galanisz megijed egy mozdulat közben, rosszul reagáltam, egy ezredmásodpercem volt dönteni, rosszul döntöttem, és a becsapódáskor már éreztem, szabálytalanra sikerült a mozdulatom.
A kiállítás jogosságát elismerem – bár szerintem inkább két perc volt –, de nem szaladok virággal Galanisz elé, mert nem volt olyan szándékom, hogy kárt tegyek benne. Nem beszéltem vele, meglátásom szerint jégkorongozunk, benne van az ilyesmi, és ahogy hallom, szerencsére nem lett semmi baja az ellenfelemnek, ennek örülök. Ezt a történetet itt szeretném is lezárni, ennél többet nem tudok mondani az esetről. Jelenleg nem vagyok eltiltva, ilyesmire, további szankciókra nem számítok."
Galanisz Nikandosz (Dab.Docler): "Egyértelműen szándékosan bottal támadta a fejem Gergely Csaba. Az eset felidegesített, de nem csak engem, az egész csapatot. Az ilyen esetek miatt szoktak féléves sérülések történni. Szerencsém volt, mert súlyos sérülésem nincs. Az ilyen szabálytalanságok megengedhetetlenek a jégpályákon, semmi közül a jégkorongsporthoz."
A nemzetközi szövetség az év elején deklarálta, a fejre és nyakra irányuló támadásokat nem szabad megengedni, súlyosan szankcionálni kell. Nem véletlen, hogy évek óta külön pontban szerepelnek az erre vonatkozó büntetések a szabálykönyvben. Az NHL-es esetek miatt mi is foglalkoztunk a témával az év első felében.
Megkértük Beck Péter nemzetközi játékvezető ellenőrt, a videófelvétel alapján értékelje az esetet és a mérkőzésen látható egyéb kérdéses jeleneteket. "Gergely Csaba megmozdulása egyértelműen nem a korong megszerzésére irányult, felugorva az ellenfél fejére célzott, és talált is (a videón 2:01-nél). Az ilyen esetben adható büntetés lehet 5 perc+végleges fegyelmi, vagy végleges kiállítás. A felvétel alapján végleges kiállítást adtam volna a játékosnak. Ennek alapján automatikusan tárgyalta volna a fegyelmi bizottság az esetet, de a kiszabott 5+végleges fegyelmi büntetés alapján is kezdeményezhet a versenybíróság fegyelmi eljárást, sőt a videófelvételek alapján is van mód az eljárás kezdeményezésére.
Ez az egyik olyan szabálytalanság, amit leginkább büntetni kell, és ki kell szűrni a mérkőzésekről, az elkövetőit pedig szigorú büntetéssel, hosszabb idejű eltiltással kell sújtani. Azon hivatalos személy (más nem állhat a kispadnál) ellen is fegyelmi eljárást kezdeményeznék, aki a Dab.Docler kispadjáról beütött az eset után.
Peter Sevela megmozdulását lehetett volna szúrásként vagy testre ütésként büntetni (0:52-nél) , de Berta Ákos is megérdemelte volna a két percet színészkedésért. Gröschl Tamás megmozdulása is megérdemelt volna két percet könyökhasználatért (1:52-nél), ami az utólagos eseményeket is figyelembe véve eléggé hiányzott számomra a meccs végén. Talán ha azt megítéli a játékvezető, elmarad Gergely akciója, de ez csak feltételezés."
A Jégkorong blog nem szokott erkölcsi kérdésekben pálcát törni a vétkesek felett, de ezúttal azt gondoljuk, ki kell mondanunk konkrétan, amit az esetről gondolunk. Elsőként is azt, hogy nem szeretnénk ilyen jeleneteket látni jégkorong-mérkőzéseken. Úgy gondoljuk, nincs az az elvakult szurkoló, aki az ilyen megmozdulásokért jár ki a meccsekre. Továbbá nem szeretnénk játékosainkat, kedvenceinket, barátainkat a jégen fekve látni a játék szelleméből egyáltalán nem következő szabálytalanságok után. Nem célunk Gergely Csabán elverni a port az elmúlt évek összes bűnéért, de azonnali hatállyal megálljt kell mondani az ilyen és a hasonló jelenetekre. Sajnálatos módon az elmúlt néhány évben nem tette ezt a fegyelmi bizottság, enyhe, más esetben felfüggesztett hatályú ítéleteket hozott olyan esetekben, amelyekben például az EBEL-ben 5-10 meccses eltiltásokat osztogatnak.
Azt gondoljuk, az ilyen szabálytalanság is előfordul a mérkőzés hevében, hiszen rengeteg kiváltó oka lehet, hogy a játékos nem jól méri fel a helyzetet, nem jó döntést hoz, hibázik. Ám az nehezen magyarázható, hogy higgadt fejjel, aludva egyet a történtekre bárki is úgy érezze, ez egy olyan eset, amin túl kell lépni. Merthogy ezen nem lehet túllépni, az ilyen mozdulatot súlyosan szankcionálnia kell a fegyelmi bizottságnak. Ha ez nem így történik, az azt jelenti, hogy a magyar jégkorong-társadalom az ilyen fejre irányuló támadásokat elfogadja, megengedi a jégpályán. Ennek pedig tragédia lehet a vége.
(Fotó: Dab.Docler, Mudra László)
Az utolsó 100 komment: