EBEL-elemzés 27 forduló és 2,5 év után

2009.12.04. 08:03 F. Kapus

Elérkeztünk az EBEL-alapszakasz feléhez, három teljes kör, azaz 27 forduló lement a 2009/10-es szezonból. Összeállítást készítettünk, részben az idei statisztika adatokra támaszkodva, részben összehasonlítva azokat az elmúlt két esztendővel.

Kezdjük a legfontosabbal, amit mindenki tud. A Sapa Fehérvár AV19 27 forduló után a hatodik helyen áll, 30 megszerzett ponttal. A 13 győzelemből 10 a rendes játékidőben született, 1 hosszabbításban, 2 pedig büntetőlövésekkel. Vereségből is 10 alakult ki hatvan perc alatt, 4 pedig a rendes játékidőn túl, tehát a 7 döntetlennel zárult mérkőzésből 3-szor sikerült még egy pontot szerezni a ráadásban, és eddig mind a két büntetőpárbajt megnyerte a Fehérvár. A gólkülönbség 80-91. Ennél kevesebb gólt csak a három utolsó helyezett, a két szlovén és a horvát csapat lőtt.

HK Acroni Jesenice284132069-11513

A 13 hazai mérkőzésen sikerült elérni az év eleji tervet, már nem szeretnek Fehérvárra jönni az ellenfelek. 9 hazai siker mellett csak 4-szer nyertek a vendégek, 13-ból mindössze 3-szor a rendes játékidőben. Fehérváron a gólkülönbség is pozitív, 47-43. A vesztett pontok tekintetében csak a Linz és a Graz tud jobb mutatóról beszámolni.

A 14 idegebeli mérkőzésen nem ment fényesen a magyar bajnoknak, 4-10 a győzelmek és vereségek aránya. Háromszor került sor hosszabbításra, mind a hármat elbukta a Fehérvár a plusz öt perc játékidő során. A gólkülönbség itt 33-48. Mind a két helyszínen a hatodik helyre elég ez a teljesítmény, akárcsak az összesített tabellán.

Összességében a legfontosabb adat mégis az, hogy jelenleg nyolc pont az előnyünk a rájátszásért folytatott harcban a kilencedik helyezettel szemben. Persze csalogató előre nézni a tabellán, mert a negyedik hely karnyújtásnyira van, mindössze két pontra, a realitás mégis azt mondatja, az eredeti elváráson nem érdemes tekerni egyet sem, jó lenne magabiztosan teljesíteni az első nyolcba kerülést.

Ezen a ponton érdemes összehasonlítani az idei produkciót az előző két szezon hasonló időszakával. A kérdés tehát az, az első 27 forduló után hogy állt a Fehérvár?

szezonmeccsgyőzelemvereséghgyhvbgybvgólokpont
2007/0827423020251:10512
2008/09271017013466:8525
2009/10271314142080:9130

Jelmagyarázat: hgy/hv - hosszabbításban elért győzelem/vereség, bgy/bv - büntetőlövések után elért győzelem/vereség.
Megjegyzés: az első szezonban 36 mérkőzéses volt az alapszakasz.

Az első szezont elemezni nem nagyon van értelme, az a tanulóév volt minden szempontból. Talán néhányan még emlékeznek rá, az első győzelemre a 16. fordulóig kellett várni, a Villach volt az áldozat. Az volt a Volán nyolcadik hazai mérkőzése. Az EBEL-ben bemutatkozott eredeti csapatból két év után csupn kilencen maradtak: Hetényi kapus, Horváth, Ondrejick és Tokaji hátvédek, továbbá Benk, Kovács, Palkovics, Sofron és Vaszjunyin csatárok. Bár sok magyar játékos érkezett a csapathoz 2007 nyara óta, magyarországi klubból csak Jobb Dávid és Peterdi Imre jött.

Az előző szezonban már reálisnak tűnt a rájátszásba jutás kivívása, de mint tudjuk, nem sikerült. Akkor a rajt jó volt, az eredmények a Red Bull Salzburg elleni mérkőzés után estek vissza. A bajnokság első felében megszerzett 25 pont mellé a második szakaszban csak 18 került. Az szembetűnő, hogy bár 14-gyel kevesebb gólt lőtt a csapat tavaly, a védekezés is hatékonyabb volt, 6-tal kevesebb volt a kapott gólok száma is.

A hivatalos statisztika szerint a kapura lövési adatok pozitívak, 830 kísérlet áll a Fehérvár neve mellett, míg az ellenfelek 827-szer találták el Hetényi, illetve Satosaari kapuját.

Vizsgáljuk meg gyorsan a speciális játékok tendenciáit. A jelenlegi szezonban a Fehérvár 116 előnyt kapott (az előzőben arányosítva 137-et), ebből 22 gólt lőtt (csak a Jesenice szerzett kevesebbet, 19-et). Nálunk kevesebbszer csak a Linz és Medvescak került előnybe, a többiek sokkal többször. 191 percet játszhatott a magyar bajnok fórban (ez jelentős visszaesés, tavaly időarányosan 247 percnél jártunk), ez a leggyengébb adat, ennél mindenki többet. Ezzel együtt azt kell mondani, a hatékonyság javult, hiszen 2008/09-ben csak 33 előnygólt lőttünk az egész szezonban (szemben mondjuk a Klagenfurt 100-ával). A százalékos adat is jobb, nem is kicsit, több mint ötven százalékkal, idén 18,97%-os az emberelőnyök kihasználása az egy évvel korábbi 12,04-hez képest.

Az emberhátrányos védekezéssel jelentős gondok vannak, akkorát léptünk hátra e tekintetben, mint az előző mutatóban előre. Az összesítésbeli kilencedik hely azért is fájó, mert tavaly ligaharmadik volt az Alba Volán, 82,44%-os kivédekezési mutatóval. Ehhez képest most 73,33%-kal állunk. Igaz, a mezőnyben csak a Villach kapott nálunk több büntetést (ők 153-at, mi 150-et), de a bekapott 40 gól messze a legtöbb (tavaly kétszer ennyi meccs alatt csak alig valamivel több, 49 volt ez az adat). A hátrányban töltött percek és a kapott gólok viszonyszáma alapján a legrosszabb a Fehérvár, minden hátrányban töltött 6 perc után gólt kap. Ez tavaly ötven százalékkal jobb volt, akkor több mint 9 perc kellett az ellenfeleknek a gólszerzéshez. Mindenféle utólagos számolgatás csak fantáziálás, de könnyen elképzelhető, hogy néhány hellyel előrébb állna a csapat a tabellán, ha az előző évi remek hátrányos védekezést mutatná idén is. Maradjunk annyiban, a hatékonyságának növelése jelentősen javíthatna az eredményességen.

Ennek ellenére a védekezéssel általában véve nincs probléma, azonos létszám mellett csak a Graz (49) kapott kevesebb gólt a Fehérvárnál (51). Ráadásul jeletősen a mezőny fölé nő a magyar csapat, hiszen például a Villach (58), a Salzburg (59) és a Klagenfurt (64) is sokkal több gólt kapott az alapjátékban. A rájátszásért folytatott küzdelemben a legnagyobb ellenfelek adatai: Ljubljana (65), Medvescak (73), Jesenice (82).

Az azonos létszám melletti támadások hatékonysága területén sem szégyenkezhetünk. A mögöttünk álló négy csapatot, de még a Villachot is megelőzzük a nem eőnyből szerzett gólok számában. A Fehérvár összesen 58 találatot szerzett így, 54-et egyenlő létszámban, 4-et emberhátrányban. A leggyengébb  a Klagenfurt és a Ljubljana, 45-45-ig jutottak. A négy leggólerősebb csapat sokkal több gólt szerzett a Fehérvárnál.

Egyvalami nem változott, továbbra is szép számmal lövünk gólokat emberhátrányban. E tekintetben a Fehérváré a legjobb adat, 4 találatot szereztünk, egyet sem kaptunk. Pedig már nincs közöttünk az előző EBEL-szezon legeredményesebb emberhátrányos gólszerzője. Ocskay Gábor négy gólt lőtt, ezzel mindenkit maga mögé utasított.

A sok kapott kiállítás ellenére is a Sapa Fehérvár AV19 az EBEL második legsportszerűbb csapata. Ez annak köszöhető, hogy a sima kétperces büntetéseken kívül a kirívó szabálytalanságok és sportszerűtlenségek terén messze a legfegyelmezettebb alakulat a magyar. Ötperces büntetést nem kapott, ilyenre nincs más példa a ligában, 10 percest is csak hármat, végleges fegyelmi kettő volt, Ackeström és Martz révén.

Az elmúlt két évben esély sem volt arra, hogy a magyar csapat valamely játékosa meccsenként egypontos átlag fölé kerüljön. Tavaly Palkovics Krisztián és Ocskay Gábor voltak a legjobbak, de végül néhány ponttal lemaradtak. Palkovics 50 mecsen 25 gólt lőtt, 20 gólpasszt adott, 45 pontot gyűjtött, Ocskay 53 mérkőzésen 43 ponttal zárt. Palkovics Krisztiánnak az első EBEL-szezonban is csak öt pont hiányzott az egypontos átlaghoz 42 meccsen 20+17-ig jutott. Ezúttal Mihály Árpád jól áll, 27 meccsen 29 pontja van (13+16 megoszlásban), de az őt követő Palkovics Krisztián is 26 pontos ugyanannyi mérkőzésen. Ladányi Balázsnak 24, Kovács Csabának 21 egységgel van esélyük a határ átlépésére.

Figyelemre méltó, hogy a külön figyelt U24-es korosztályban, tehát az 1984-ben vagy később születettek között Kovács Csaba az ötödik legtöbb pontot szerezte, ráadásul az idegenlégiósokat leszámítva Manuel Latusával holtversenyben az első helyen áll.

Az elmúlt két szezonban csak egy játékos tudott pozitív +/- mutatóval zárni, aki végigjátszotta a szezont. Ocskay Gábor +1-et teljesített. A 2007/08-as debütálás során kivétel nélkül mindenki mínuszban zárt. A negatív rekordot a manapság a Dab.Doclerben brillírozó Kurt MacSweyn tartja, 34 meccsen -21 pontos volt, amikor elküldték Fehérvárról. A jelenlegi bajnokságban sok játékosnak remek +/- mutatói vannak. Meglepő módon a legjobban a legfrissebb szerzemény David Bornhammar áll. 12 fellépése alatt +9 pontnál jár. Ennek két jelentős oka lehet: egyrészt, hogy személyében jó védőjátékost igazolt a Fehérvár, másrészt a csapat legjobb szériájába csatlakozott be érkezésekor. Érdekesség, hogy sortársa, Horváth András -2 pontos, de Bornhammar érkezése előtt -10-zel a liga egyik legrosszabb mutatóját birtokolta. Az utóbbi egy-másfél hónapban az ő teljesítménye is egyenesen ível felfelé. Jelenleg sokkal többen állnak pozitívban, mint negatívban, természetesen erre sem volt példa korábban.

A kapusok teljesítménye is dicsérő szót érdemel. Hetényi Zoltán 92,37%-os hatékonysággal vezeti az EBEL-kapuslistát. A korrektség végett annyit ide kell írni, hogy vetélytársaihoz képest sokkal kevesebbb időt töltött a kapuban. Tommi Satosaari 90,84%-kal ligaötödik. Csak a Graz összesített kapusteljesítménye jobb. Talán kevesen emlékeznek már rá, de Hetényi 2007/08-ban Alex Westlund mögött a második helyen végzett, 92,12%-os mutatóval, igaz, akkor még csak 13 mérkőzésen védett. 93% fölé mindkét megelőző évben csak a győztes Westlund, majd Scott jutott.

Az előző két idény egyikét sem azzal az edzővel fejezte be a székesfehérvári csapat, akivel megkezdte. Előbb Jan Jasko, majd Ted Sator vált az eredménytelenség áldozatává. Féltávnál úgy tűnik, Jarmo Tolvanennek jó esélye van itt befejezni a szezont.

A fentiek értelmében elmondható, a csapat a munka felét elvégezte, a nagy cél, a rájátszásba kerülés alapjait megteremtette. A szakvezetés által megálmodott ötvenszázalékos átlagot most három ponttal felülmúlja. A hatmérkőzésés szériák alatt eddig egy kivétellel hoztuk a hat pontokat. Az első etapban csak négy pontra volt jó az újjáformálódó együttes, de ezt a második hat meccs alatt pótolta, akkor nyolc pont jött be. A harmadik hat meccs hat pontot eredményezett, a hárompontos tartalék a negyedik körnek volt köszönhető, amikor is kilenc ponttal gazdagodott a Fehérvár. Jelenleg az ötödik kör közepén tartunk, három mérkőzés után három pont a bevétel.

A játékosok egyéni teljesítményének értékelése helyett a legfőbb iránymutató talán az lesz, kap-e valamelyikük szerződési ajánlatot a konkurens csapatoktól, netán erősebb ligából. Érdekesség, hogy a Fehérvár Tv is hasonló összeállítással emlékezett meg az EBEL félidejéről.