Sihvonen bevágta a győztes gólt

2009.03.29. 20:56 kerusz

A finn rájátszás előtti beharangozónkban már említettük, hogy a szezon még számtalan meglepetést tartogathat. Azt azonban kevesen gondolták, hogy rögtön a negyeddöntők első mérkőzésén mindegyik csapat elveszíti a pályaelőnyét.

Úgy tűnt, folytatódik az idei hagyomány: az alapszakaszt jobb helyen záró csapatok a negyeddöntők első felvonását is beleértve összesen egy mérkőzést tudtak nyerni az addigi tizenötből. Különösen a JYP–TPS párharc első mérkőzésén volt meglepő a vendéggyőzelem, hiszen a JYP 44 lövésből ért el 1 gólt, míg a TPS 13 lövésből hármat.

A szokás folytatódott a negyeddöntők második mérkőzésein is, ahol a vendégek visszavették a pályaelőnyt, leszámítva a Kärpät–Jokerit párharcot, amely az ouluiak hosszabításban kivívott hazai győzelmével folytatódott. A Blues–Pelicans csatában a felek tartották magukat az idegenbeli győzelmek szokásához egészen a hetedik mérkőzésig, amelyen az espooi csapat fergeteges első harmad után döntötte el a maga javára a párharcot. Említést érdemel, hogy a JYP–TPS párban a turkuiak milyen kiválóan tartották magukat Alexander Salak kapus vezérletével. Az alapszakasz győztese hat mérkőzésen jutott az elődöntőbe. A hatodik találkozón, Turkuban hosszú évek után ismét telt ház, 11 820 néző várta a gyönyörű Elysée Arena nézőterén a csodát, amely ugyan nem érkezett meg, de a helytállás mindenképpen dicséretes.

Két csapat tehát tudott élni a pályaelőnyével, kettő nem. Az alapszakasz két elsője az ötödik és hatodik helyezettek ellen vívja az elődöntőket. Az eddigi két mérkőzés alapján úgy tűnik, a JYP nem akar még egyszer a Turku elleni hibába esni, és az első két mérkőzést gyorsan be is húzta, az Espoo Blues–Kärpät Oulu méredzkedés viszont a csapatok elmúlt pár évi előélete alapján várhatóan kiegyenlített lesz, mindkét csapat szoros küzdelemben nyerte meg az otthoni mérkőzését. (Az eddigi eredményeket alul, a táblázatban találhatják meg.)

Közben az alsóházban is fontos események történtek. Az Ässät Pori és a Lukko Rauma csatáját az osztályozó elkerüléséért a raumaiak nyerték, összesításben 3-1-re (1-0, 1-0, 1-4, 3-1), így ők jövőre is biztosan az SM-Liiga tagjai lesznek, az Ässät Pori viszont a Mestis győztesével osztályozót játszik.

Az ellenfél kiléte is kiderült közben. A Jokipojat Joensuu és a Sport Vaasa küzdelméből Toni Sihvonenék (nyilván sokan emlékeznek még az Alba Volán excsatárára) kerültek ki győztesen (2-3, 3-4, 5-2, 2-1), így hosszú idő után ők az elsők, akik megpróbálhatják kiharcolni a feljutást az elitligába. Az osztályozó esélyesének mindenki a fentről érkezett csapatot tartja, ám a Sport játékosai már az első mérkőzésen nyomatékosították, hogy komolyan gondolják a feljutást.

6108 néző volt kíváncsi Poriban az első összecsapásra, köztük ezer vendégszurkoló, akik, mint az ezen a két videón (1, 2) is látható, a hűvös finnektől szokatlanul heves szurkolással rögtön ki is harcolták a légifölényt. A Vaasa kétgólos vezetésre tett szert (a második gólnál Sihvonen gólpasszt adott), az utolsó harmadban a Pori egy gólra felzárkózott. 55:53-nál a Sportból hátulról lökésért 5+20 perccel kiszórták Antti Uittót, a Pori pedig mindent egy lapra tett fel, a kapust is lehozva hajtott az egyenlítésért. Egy kapu előtti kavarodás után Sihvonen a sarokból, fonákkal üres kapura ütötte csapata harmadik gólját, és mivel a Pori pár másodperccel a vége előtt még egy gólt ütött,  Sihvonen találata lett a mérkőzés győztes gólja. Folytatás kedden; a gólokat pedig itt tudják megnézni.

A Mestis alsóházában közben minden tisztázódott, a Savonlinna megtartotta második volnalbeli tagságát, a Titaanit Kotka kiesett, helyettük meggyőző játékkal a RoKi Rovaniemi jutott del. Lappföld "fővárosa" már adott csapatot a finn foci-, röplabda- vagy éppen bandybajnokságok legmagasabb osztályába, de jégkorongban most először fordul elő, hogy akár csak a másodosztályig is eljusson a város csapata. Ennek megfelelően a Lappi Areena 3500-as nézőtere majd minden osztályozón megtelt. Komoly kihívás ez nekik, hiszen legközelebbi ellenfelük is több mint 300 kilométerre lesz a következő szezonban, mindenki máshoz pedig legalább 500 kilométert kell majd utazniuk.