Blogtörténeti esemény színhelye volt a hét végén Pardubice, a Prágától nem egészen egyórányi autózásra található, 95 ezres kisváros. Születésünk óta először léptük át hazánk határát hokiesemény miatt. A juniorvébé döntőjén jártunk. Írtunk erről riportot.
Azoknak, akik nem voltak még nemzetközi jégkorongtornán – legyen az akár B-csoportos (divízió 1-es) vb, Kontinentális Kupa-döntő, vagy bármi más –, elárulom, mi a páratlan ezekben a rendezvényekben: jó készülni rájuk, jó ott lenni, jó számot vetni az élményekkel. Legyünk őszinték, kevés ilyen dolog van életünkben. Jó előtte, mert kedvenc sportágunk legjobbjait, szívünknek legkedvesebbjeit láthatjuk nemsokára küzdeni, és ez önmagában is izgalmas. Jó közben, mert a játék mindig gyors – a színvonal értékelését hagyjuk a szakemberekre –, a mérkőzések izgalmasak, a hangulat magával ragadó. Jó utána, mert öröm látni, hogy ez csak játék, és hogy az egymás ellen szurkolók az élményért mennek a csarnokba, nem a balhéért. Néhány sör mellett ünnepel győztes és vesztes, együtt.
Persze ennél sokkal több mindenről szól egy ilyen esemény, és sokkal több minden történik. Ez alkalommal négy mérkőzésre készültünk, két elődöntőt, egy bronzmeccset és egy döntőt néztünk ki magunknak. Pörgősebb, gyorsabb játékot az elődöntőktől kaptunk, az orosz–svéd izgalomnak sem volt híján, az északiak hosszabbításban nyertek. A második elődöntő sima lett, de csak a második harmadtól kezdve. Marchand kanadai csatár produkciójára sokáig emlékezni fogunk: gólt ütött, majd felugrott a palánkra, és ott lógott a tábor előtt egy percig, miközben ütőjét is kidobta a tömegnek. A produkciót nem nézte jó szemmel az egyik amerikai keményfiú, odakorizott, és jelezte, hogy elég ebből. Mivel a kanadaiaknak még nem volt elég, próbált az amerikai dulakodni, de - nincs rá jobb szó - kiröhögték tömegesen. 4-0-nál jártunk ekkor.
Az első napon kiderült, hogy a juniorok ugyanazt nyújtják, mint a felnőttek – mondjuk az elmúlt évtizedben. Az oroszok technikásak, gyorsak, de a végső győzelemre már-már esélytelenek, a kanadaiak céltudatosak, belőtt korongokkal operálnak, sokat ütköznek és ügyesek, az amerikaiak dettó, csak mintegy 20%-kal kevésbé hatékonyan teszik mindezt, míg a svédek nem brillíroznak, de pontosan és eredményesen dolgoznak, és duzzadnak az önbizalomtól.
A második napon a helyosztók következtek. Az amerikaiakat nem motiválta az éremszerzés, így az oroszok simán nyerték az egykori szuperhatalmak csatáját, ami – az előző nap megkönnyezett vereség után – még 2008-ban is nagy örömet okoz köreikben. A képen a torna legjobb csatárának választott Tyihonov bronzérmét láthatják. Valamiért azt gondoltam, olyat, mint Fehérváron, amikor a Kontinentális Kupa-döntő előtt a parkolóban futballozó Alba Volán-játékosokat láttam bemelegíteni, máshol nem tapasztalhatok. Legalábbis világbajnokságon nem. Erre tessék: a pardubicei CEZ Arena mögötti parkolóban melegített a komplett svéd válogatott, cicáztak és dekáztak futball-labdával. Aztán a döntő nagy részét meghatározta a gyors és szerencsés kanadai gól. Megérdemelt 2-0-s vezetés után visszavettek az iramból, a svédek nem tűntek elég jónak, mégis megérezték a lehetőséget, és látható volt, hogy a leült kanadai csapat a záró harmadban már nem tud magasabb sebbességre váltani. A 60. percben ki is egyenlítettek a svédek. A hosszabbításban 4 a 4 ellen több egyéni akció is futott mind a két oldalon, de a világbajnoki győzelmet egy begyömöszölt gól hozta meg. Képes krónika is van erről:
Kétfős küldöttségünket meglepte a 4-5 ezer fős kanadai invázió. Nem értettük, hogy ha a prágai, a bécsi, a rigai, a moszkvai A-csoportos világbajnokságon csak néhány százan, a torinói olimpián pedig mintegy 1500-an jelentek meg, akkor Pardubicébe, junioreseményre mi vonzza őket ennyire. Persze tudtuk, hogy a kanadai juniorligákban tömegek járnak meccsekre, és több csapat átlagnézőszáma tízezer feletti. Értesültünk arról is, hogy a következő U20-as vb Kanadában lesz, és novemberi hír, hogy 14 hónappal az ottawai esemény előtt a jegyek 68 százaléka már elfogyott, pedig húszezresnél nagyobb lesz az egyik csarnok, 9800 férőhelyes a másik. Mégis meglepődtünk, hogy ekkora útra ilyen sokan vállalkoznak, ráadásul ennyiért: a legnagyobb szervezett csoportot ez az utazási iroda hozta, külön mezt is készítették a szurkolóknak, az oldal alján találják az árakat.
Máskülönben nem éppen európai értelemben szurkolnak. Néhány panelt ismételnek (Go, Canada, Go; Sweep), a ritka USA-kiáltásra menetrendszerűen érkezik a Boo-S-A riposzt. Viszont szórakoztató feliratokat találni a több száz kis papír transzparensen, amit a játékszünetekben mutatnak fel, abban bízva, hogy a kamera rájuk fókuszál. Egy ilyenen a kitartó szurkoló ott-tartózkodásunk alatt több órán át tudatta a világgal: our game. Szombat este is joggal érezhette, igaza van.
tom40 2008.01.08. 12:01:32
www.youtube.com/watch?v=KxGNODbDwzo