Kaszala János visszavonult

2010.06.28. 08:45 kerusz

Június elején elkezdődött az új-zélandi liga, jelentős változásokkal. Az egyre komolyabb sorozatban nőtt a mérkőzések száma, a rendes játékidőben döntetlenre végződő találkozók után bevezették az ötperces hosszabbítást és a büntetőket. Az új-zélandiak Ausztrália felé kacsingatnak és azon gondolkodnak, téli vagy nyári sport legyen-e náluk a jégkorong. A liga valaha volt legjobb légiósa pedig közben visszavonult.

Az új szezon bevetőjeként május 22-én tartották a válogatott és a liga idegenlégiósaiból összeállított csapat bemutató mérkőzését Christchurchben. Itt jelentette be az NZIHL 2007-es és 2008-as idényének legértékesebb játékosa, Kaszala János, hogy visszavonul. Kaszalát a regionális szövetség utánpótlásának képzésével bízták meg, ő irányítja Canterbury U13-asainak és U16-osainak felkészülését. Ebbe nem fért bele az aktív játék. A rendkívül sikeres játékosnak a 2009-es idény végén végre összejött a bajnoki cím is, 22-es mezét klubja, a Canterbury Red Devils visszavonultatta.

Komoly tárgyalások folynak a liga és egy televíziós társaság között arról, hogy az NZIHL mérkőzései rendszeresen képernyőre kerüljenek. Reményekre ad alapot, hogy a nyári szünetben lejátszott új-zélandi ligaválogatott–ausztrál ligaválogatott mérkőzés hazai sikere után jelentősen megnőtt az érdeklődés a sportág iránt. Ha sikerülne nyélbe ütni a megállapodást, először láthatnának a helyiek hazai bajnokikat a televízióban.

Az NZIHL fejlődését az is mutatja, hogy a korábbi 10-12 mérkőzéses alapszakasz helyett idén 16-ot játszik az öt csapat a rájátszás előtt. Mindenki kétszer küzd a többiekkel otthon, kétszer idegenben. Számos légiós érkezik Új-Zélandra az északi félteke nyári szünetében világot látni és jégkorongozni. A küzdelem egyre kiegyenlítettebb, alig vagyunk a sorozat harmadánál, és már minden csapat legalább két vereséget volt kénytelen elkönyvelni, a listavezető és az utolsó között négy pont a különbség. Az izgalmakat fokozza, hogy ebben a szezonban először nincs döntetlen, hosszabbításban, majd büntetőlövésekkel el kell dönteni a győztesek kilétét.

A fejlődés látszik a nemzeti válogatott eredményein is. A korábban a harmadik és negyedik vonal között ingázó csapat idén negyedik helyet szerzett a divízió 2-ben, ez a valaha volt legjobb eredményük. Természetes, hogy a szövetség és a liga vezetői a további előrelépésen törik a fejüket.

Két éve elhatározták, hogy 2010-től elindítanak egy utánpótlásligát, tartották is magukat ehhez, idén útjára indult az U16-os csapatok számára kiírt NZJEL. Itt a canterburyi válogatott is indul, így Kaszalának komoly feladat jutott. Pár év múlva már azon mérheti le edzői munkáját, hogy a nevével és fényképével csábított fiatalokkal milyen eredményeket tud elérni.

Felmerült, hogy egy felnőttcsapat elindulhatna az erősebb ausztrál ligában, hiszen ez az egyetlen elérhető távolságban (három és fél órányi repülőútra) levő másik bajnokság. Gondolkoznak azon, hogy téli sportból nyári sportággá lehetne tenni a jégkorongot az országban, hiszen most akkor kell jól szerepelniük a világbajnokságokon, amikor a hazai pontvadászat éppen szünetet tart. A kettő ötvözhető is, mert így az AIHL-ben gyakorlatilag a válogatott indulhatna, és a játékosok a nyári időszakban saját csapataikban játszhatnának a hazai bajnokságban. Ennek ellene szól ugyanakkor, hogy így kevesebb jó légiós érkezhetne. Döntés még nem született, de a lehetőségeket komolyan mérlegelik a vezetők.