Megvédeni nehezebb, mint megnyerni?

2009.06.23. 15:05 Ryan O'Brien

A Stanley-kupa-döntő hét meccséből hatot a hazai csapat nyert. A legfontosabbat, az utolsót hozta idegenben a Pittsburgh, és ezzel 1992 után az övé lett a végső diadal. Bajnoki összefoglaló sorozatunkban a finálé döntő momentumait idézzük fel.

Az első három meccsig minden úgy történt, ahogy tavaly. A Detroité volt a pályaelőny, az első találkozón élni is tudott ezzel. Az első meccs legfontosabb momentuma talán az volt, hogy Sidney Crosbyt szinte teljesen levették a hazaiak a pályáról. Henrik Zetterberg kiválóan oldotta meg védőfeladatát, ha kellett, az amúgy remekül védő Chris Osgooddal közösén védték a Red Wings kapuját a góltól. Sokat próbálkozott a Pittsburgh, de a szerencsésebb csapat nyert. Nem véletlen, hogy Osgood lett a meccs legjobbja. Darren Helmet is ki kell emelni, Justin Abdelkader pedig élete első NHL-gólját a döntőben szerezte. A Detroit sokkal több bulit hozott el, 56-ból harminckilencet.

A második meccset megint 3-1-re nyerte a Detroit. Újra Chris Osgood bizonyult a legjobbnak. Főleg a harmadik harmadban jelentett sokat, hogy hiába nyerte a Pens 12-3-ra a kapura lövéseket, csak hazai gól született. Ezt megint Abdelkader szerezte, elképesztő technikai megoldással. Döntőnek bizonyult, hogy a második harmadban a hazaiak hat perc alatt megfordították a meccset. A harmadik összecsapást befolyásolta, hogy a meccs végén összeverekedő Zetterberg–Malkin kettősből az oroszt előbb egy meccsre eltiltották, majd visszavonták az ítéletet.

Malkin tehát játszhatott az első pittbsurghi meccsen. Három gólpasszával a meccs második legjobbja lett, oroszként két rekordot is megdöntött. Ezen a találkozón a harmadik harmadban dőlt el minden. A Detroit tíz percig a kaput sem találta el. A meccsen talán a Pittsburgh volt valamivel szerencsésebb, de amit az utolsó húsz percben játszott, az a legjobb harmada volt az összes addigi közül.

Sorsdöntő jelentősége volt a negyedik meccsnek. Tavaly ezt bukta el a Penguins odahaza. Most is hátrányba került, de sztárjai révén végül fordított. Sindey Crosby és Jevgenyij Malkin zseniálisan játszott, de Brian Rafalski két óriási hibája volt a döntő momentuma a találkozónak. Jordan Staal a hét meccs emberhátrányos gólját lőtte a védő ügyetlenkedése miatt. Két perc múlva pedig a két zseni nullázta le a detroiti védelmet, majd az egész döntő talán legszebb akciójából lőtt gólt Tyler Kennedy.

A döntő legsimább meccsét hozta az ötödik. Meghatározó volt, hogy Pavel Dacjuk felépült sérüléséből, két gólpasszal tért vissza. Dacjuk mellett Zetterberg teljesítményét kell kiemelni. A meccs legjobbjának választott svéd gólt lőtt és gólpasszt adott, abszolút kikapcsolta Crosbyt a játékból, a kanadai klasszis mindössze egyszer lőtt kapura.

Hiába nyert kiütéssel a Detroit, lélektani előnyt nem sikerült kihasználni a hatodik meccsen. Fantasztikus csatában egyenlített a Pittsburgh, Marc-Andre Fleury és Rob Scuderi játszotta a főszerepet. A Pens kapusa a szerencsével sem állt hadilábon, csak egyszer sikerült becsapni őt. Rob Scuderi kétszer is a biztos góltól mentette meg csapatát, Fleury már verve volt. Nagyszerű harmadik harmad volt, közel állt a Detroit az egyenlítéshez. Az önfeláldozó védekezés ekkor csak a hetedik meccset jelentette.

Különböző érveket felvetve próbáltuk megjósolni, ki nyeri a mindent eldöntő hetedik csatát. A szerencse, hatalmas védelmi hiba, a másik oldalon az egészen kiváló védekezőmunka a Pittsburghnek hozott eredményt. Több fontos pillanata volt a meccsnek. Egy védelmi hiba és egy rossz sorcsere miatt kétgólos hátrányba került a Detroit. A találkozó majdnem felét legjobbja, Sidney Crosby nélkül játszotta a Pittsburgh, így – 2-0-s előnye birtokában – jobbára csak a védekezésre koncentrált. Hiába rohant a Red Wings csak a szépítésig, majd egy bődületes felső kapufáig jutott. Azt, amit Fleury az utolsó pillanatokban produkált, sokáig nem felejti el egyik csapat szurkolótábora sem.

A Pittsburgh harmadszor lett bajnok, amit elsősorban annak köszönhet, hogy a lélektanilag fontos pillanatokban összekapta magát a csapat, a Detroit viszont elpuskázta a lehetőségeit. A kiváló Pittsburgh-védelem mögött Marc-Andre Fleury a döntő szituációkban hihetetlen bravúrokat mutatott be. Mindkét csapatra jellemző, hogy a kiegészítő emberek parádés hét meccset produkáltak. A Pittsburgh megérdemelten jutott el idáig. Az alapszakasz után egészen parádés menetelésbe kezdtek, 16 meccset megnyertek, csak 8-at veszítettek el, két meccsen nem ütöttek gólt. A detroitiak mondták még a playoff kezdetén, hogy a kupát sokkal nehezebb megvédeni, mint megnyerni. Jövőre kiderül, a Pittsburgh többre lesz-e képes, mint most a Red Wings volt.