Jevgenyij Malkin két csúcsot is megdöntött

2009.06.03. 15:13 Ryan O'Brien

Egyelőre minden a tavalyi forgatókönyv szerint alakul. Ahogy akkor, úgy most is 0-2 után szépített a Pittsburgh, hazai jégen. Jevgenyij Malkin három gólpasszt adott, két oroszos csúcsot is megdöntött, és Sidney Crosby is megszerezte első pontját a döntőben.

Hatalmas iramban kezdett a Pittsburgh. A rohanásnak a negyedik perc végén lett meg az eredménye, Maxime Talbot Malkin passzát vágta be kapásból. Nem sokáig örülhetett a hazai csapat. Remekül cserélt sort a Detroit, Leino lövése kijött Fleuryről, Zetterberg egyenlített. A 12. percben elnémult a Mellon Arena, a vezetést is megszerezte a Red Wings. Mégsem tudott előnnyel pihenni a vendég, Letang távoli bombája kötött ki a kapuban, az addig kiválóan teljesítő Chris Osgood mintha kicsit elnézte volna.

2-2 után nemegyszer óriási szerencséje volt a hazai csapatnak, nyomott a Detroit, Mikael Samuelsson a kapuvasat is eltalálta. Rengeteg helyzet volt, de 20 percen át nem esett gól. A Red Wings fölényére jellemző: 14-4-re nyerte a kapura lövéseket a harmadban.

A harmadikban aztán több mint tíz percig egyetlen lövést sem lehetett látni a bajnoktól, eleve csak háromszor kísérleteztek, szemben a pittsburghi tízzel. A Pens kétszer be is talált Osgood kapujába. Második emberelőnyös gólját lőtte Szergej Goncsar révén a Penguins. Az egész meccsen öt emberelőnyös szituációból három gól született, ami az eddigi legjobb arány a fináléban. Goncsar találatánál Sidney Crosby első, Malkin harmadik gólpasszát jegyezte. A végén Talbot előbb a kapuvasat találta el, majd 57 másodperccel a vége előtt az üres kaput is.

Malkin az idei playoff 20 meccsén 13 gólt lőtt, 20 gólpasszt adott, ezzel oroszként két rekordot is megdöntött. Eddig Szergej Fjodorov szerezte a legtöbb asszisztot a playoffban, 1996-ban a Detroit játékosaként 18-ig jutott. Malkin 33 pontjával Pavel Bure rekordját is átírta. Bure 1994-ben, a Vancouverben 24 meccsen 31-et szedett össze. Harmincnál több pontja Joe Sakic 1996-os 34-e óta senkinek sem volt.

Az NHL történetének legtöbb playoffasszisztját Wayne Gretzky gyüjtötte, 1988-ban 31-et vállalt. A legtöbb playoffpontja is neki van, 1985-ben 47-ig meg sem állt.

A találkozó második harmada volt a sorozat eddigi egyetlen olyan húsz perce, amikor nem született gól, az első a leggólgazdagabb. A találkozót Mario Lemieux korongbedobása vezette fel. Marian Hossát nem kímélte a hazai szurkolósereg, minden érintését hatalmas füttykoncert követte. Pavel Dacjuk egymás után hatodik meccsét is kihagyta.

Rájátszás, 38. játéknap

Pittsburgh Penguins-Detroit Red Wings 4-2 (2-2, 0-0, 2-0)
Gólszerző: Talbot (Malkin, Letang), Letang (emberelőnyből, Malkin, Goncsar), Goncsar (emberelőnyből, Malkin, Crosby), Talbot (üres kapuba, Fedotenko), ill. Zetterberg (Leino, Franzen), Franzen (emberelőnyből, Zetterberg, Kronwall).
Kiállítások: 4 perc, ill. 6 perc.
Kapusok: Fleury 27/29, ill. Osgood 18/20.