Majdnem a legtöbb, ami adható

2009.02.05. 22:16 F. Kapus

Megfogadtam a mérkőzés délelőttjén: ha ötnél kisebb lesz a különbség, rossz szavam sem lesz senkire. Ehhez képest percekkel a vége előtt majdnem egyre csökkentettük a hátrányt. Örülök, hogy így alakult, tartom a szavam. Az írás címe néhány perccel a meccs vége előtt született, amikor kettős előnybe kerültünk. Úgy éreztem, feljövünk 5-4-re. A lefújást követően csak egy szót írtam elé.

Az elején nem estek nekünk a lettek, első emberelőnyükből csak egy komoly helyzetet tudtak kialakítani, szépen kiütögettük a korongot. Jól kombináltak, könnyen kerültek közel a kapunkhoz, de Szuper állta a sarat. Sokszor felálltak a támadóharmadban, technikásabbak és gyorsabbak voltak, mint mi, de nem volt éle a támadásaiknak.

Ha meg is nézték a magyar válogatott videóit, nem tanultak belőlük. Vagy nem tudtak mit kezdeni velünk: sokadik mérkőzésünkön voltunk képesek a kínálkozó kevés helyzetből egyet beütni. A statisztika szerinti egy lövésünk gólt jelentett, Ladányi szépen helyezett a kapus lába közé. Az egyenlítésnél Szuper mamutja alatt átment a lövés. Előtte sokkal nagyobbakat védett, ekkor beálltak elé, takarásból kapott elkerülhetőnek tűnő gólt. Nagy nyomás nehezedett ránk, szabálytalankodások csúsztak be, a játékvezetők könnyen emelték kezüket kiállításra. Az előnyökben sok helyzetet dolgoztak ki a lettek a harmad második felében.

Az első harmad második felét tehát jobban megnyomták a hazaiak, mint az elsőt. Sok ziccerük volt, de szenzációs és fantasztikus dolgot vitt véghez a magyar válogatott: 1-1-es harmadot produkált Lettország otthonában. A 19-1-es kapura lövési arány nyomasztó, de ez kit érdekelt ekkor? Különben is, ez azt jelenti, hogy 100%-osan támadtunk, 95%-osan védekeztünk.

A második harmadban továbbra is nagyon könnyen kaptunk kiállítást. Horváth még át sem ölelte, máris elengedte ellenfelét, az ezért megítélt hátrányból ütötték a második gólt. Ekkor kitámadtunk, amitől egyből feltűnt, hogy eddigi támadójátékunk gyakorlatilag nulla volt. Egy percen belül megbosszulta magát kinyílt védelemünk, gyors akcióból bombázták be a harmadikat. Elúszni látszott a szoros meccs reménye. Pedig dehogy.

A 28. percben negyedik sorunk először a mérkőzésen beszorította az ellenfelet, rögtön előnyt kaptunk, öt hazai után az elsőt. Ebből Ladányi Balázs a kék vonalról úgy lőtte meg a korongot, hogy a lett kapus mamutjáról Svasznek korcsolyájára pattant a korong, onnan az üres kapuba gurult. 2-3. Ezután ideiglenesen elvesztettük egyik legjobb védőnket, Széliget arcon lőtték, ahogy ez már szokás világeseményen. A kemény bekk ezúttal is visszatért, a záró harmadra. A lettek állandóan beleérő ütőre lőtték a korongot, és a kipattanókra hamarabb értek oda. Számtalan lehetőséget teremtettek maguknak. Bár valamelyest felgyorsultunk hozzájuk képest a középső játékrészben, még mindig sokkal sebesebben mozogtak, az is nagy dolog volt, hogy a játék képe ellenére csak kétgólos volt a hátrányunk félidőtájt.

Ami az EBEL-ben nem megy, az itt igen? nagyon jók voltunk előnyben, még az Alba Volán-sor is. Felálltunk, járattuk a korongot, viszonylag sokat lőttünk. Így született a harmadik gólunk is, ezzel akkor százas volt az előnykihasználásunk. Előbb egy Tokaji, Horváth akció végén kapuvasat lőttünk, majd Sille lövését Svasznek sarabolta a kapus válla fölött a hálóba. Döbbenetes ez a csapat. Amikor már-már kilátástalan a helyzetünk, akkor lő gólt. 13-6 volt a lövési arány, ez már elfogadhatóbb.

A harmadik harmad két szép magyar lövéssel indult, majd a második percben egy kettő az egy elleni szituációt puskáztunk el az utolsó átadásnál. A játékrész első felében a lettek a meccsen tapasztaltak alapján úgy döntöttek, nem esnek nekünk, inkább kivárnak. Persze uralták a játékot, de nem nyomtak be minket mindenáron. Nem mertek kinyílni, mert érezhetően tartottak kontráinktól. A mi csapatunk örült ennek, de nagyon okosan reagált. Nem támadott ki. A remény a 49. percig tartott, amikor a Sille és Kangyal mögé belépő Vasiljevs kapott gyönyörű átadást, és Szupert elfektetve a mérkőzés legszebb gólját lőtte a lettek kapitánya. Ezzel lett 5-3.

Az 50. percben Horváthot teljesen szabályos védekezése után kiállították, vele együtt levitték Tokajit, a képernyőn úgy tűnt, a semmiért kaptak kettős előnyt a hazaiak. Döbbenet, de Ocskay kettős hátrányban is ki tudott lépni a lett védők között, és csak az elé fektetett botok meg az energiaszint csökkenése állította meg a gólszerzésben. Kivédekeztünk két perc kettős hátrányt.

Aztán Ocskay és Palkovics akciójánál kétszer is vészmentéssel hárítottak a lett bekkek. Visszakaptuk a kettős előnyt, de csak egy percre. Rengeteg lövésünk nem talált utat a hálóba, sok volt, ami kaput sem ért. A hátralévő időben csapatunk fáradtan mozgott, érezte, nincs benne két gól. Emiatt kaptunk még kettőt. Legyünk telhetetlenek, így lett 4-5 helyett 3-7 a vége.