Kőkemény ellenfeleink lesznek a japánok

2008.03.30. 19:49 kerusz

Bár az utóbbi időben rendszeresen találkozunk velük, mégsem tudunk túl sokat róluk – ideje megismerkedni az ez évi divízió 1-es világbajnokság B csoportjának házigazdáival.

A japán jégkorong meglehetősen áttekinthetetlen versenyrendszerének legfelső szintjén az Ázsiai Jégkorong Liga csapatai állnak. Az AL idei küzdelmeiben hét csapat vett részt: Japánból az Oji Paper, a Nippon Paper Cranes, a Nikko Ice Bucks és a Seibu Prince Rabbits; Dél-Koreából az Anyang Halla és a High 1, Kínából új próbálkozásként némi San Jose-i beütéssel a tavalyi két tökutolsó csapat egyesítésével létrehozott China Sharks.

A csapatok az alapszakaszban két oda-vissza kört játszottak egymással, ezen felül a négy japán egymás közt még két kört, a három nem japán csapat egymás közt még hármat. Így 36 meccses alapszakaszt követett a rájátszás, ahol az alapszakasz nyertese és második helyezettje várt az elődöntőben a 3. és 6., illetve a 4. és 5. helyezettek párharcaiból továbbjutó két csapatra. Nem meglepő módon ismét a kínaiak voltak azok, akik 30 meccsből 3 győzelemmel és egy döntetlennel képtelenek voltak a playoffba kerülni.

Ahol az alapszakaszt a 3. helyen záró Oji Paper ellenállhatatlan volt, minden párharcát hiba nélkül nyerte, egyetlen, 10-5-re nyert találkozó kivételével meccsenként legfeljebb két gólt engedélyezve aktuális ellenfeleinek lett a liga bajnoka. A döntőben az alapszakasz negyedik helyezettjét, a Cranes csapatát söpörte el. Az Oji történetének legelső bajnoki sikeréből oroszlánrészt vállalt a csapat kapusa, Haruna Masahito, aki tagja a világbajnokságra készülő bő keretnek is.

A japán versenyrendszer másik fontos eleme az egyetemi bajnokság, a legjobbak hagyományosan képesek néhány játékost delegálni a válogatott keretbe. Idén a Toyo University nyerte a bajnoki címet a Meiji előtt, és mindkét egyetem képviselteti is magát veszélyes játékosokkal a világbajnokságra készülő különítményben. Ugyancsak ad játékost a bő keretbe a negyedik helyen végzett Waseda University.

Az erőviszonyok felmérésére kínálkozó lehetőség az összjapán bajnokság, ebben kuparendszerű sorozatban mérkőzhetnek meg egymással a különböző egyetemi, regionális és egyéb bajnokságban induló csapatok az ázsiai ligásokkal, hogy rendszerint valamelyik AL-gárda nyerjen. Az idei negyeddöntők azért voltak érdekesek, mert a négy AL-es közül három a három legjobb egyetemi csapattal került szembe, és egyetlen szoros meccset leszámítva az előbbiek megerőltetés nélkül jutottak a négy közé. Végül a Seibu nyerte a sorozatot a Cranes ellen, szoros meccsen, a harmadik az Oji, a negyedik a Nikko lett.

A japán válogatott az idény során már eddig is igazán tiszteletre méltó programmal készült a hazai rendezésű világbajnokságra. Novemberben egyetlen divízió 1-es csapatként a Németország Kupán (Deutschland Cup), decemberben a Pannon Kupán vett részt. A kettő közül kétségkívül az előbbi az erősebb, és az elért eredmények is elgondolkodtatóak: a svájci válogatott elleni 1-2-es vereség (0-0, 1-1, 0-1) a 12-37-es kapura lövési arány mellett is dicséretes, a beszámolók főképp Haruna kapust emelték ki a távol-keletiek között. A második napi, Szlovákia ellen vereség is hozott számunkra figyelmeztető jeleket: a nullára elvesztett első és harmadik harmad mellett a japánok a második harmadot megnyerték, ezzel szorossá téve a meccset a záró játékrész előtt. Szlovákia–Japán 5-2 (3-0, 0-2, 2-0); kapura lövések: 33-17. Ha ez eddig nem lett volna elég, az ötödik helyért rendezett helyosztón a dán válogatott kénytelen volt meghajolni a japánok előtt, az eredmény: Dánia–Japán 2-5 (1-1, 0-2, 1-2); lövések: 29-27.

A Pannon Kupáról olvashattak beszámolókat ezen a helyen, miskolci teljesítményükre és a magyarverésre most nem térünk ki.

A japánok 30-as kerettel vágnak neki a világbajnoki felkészülésnek, amelynek során két mérkőzést játszanak az orosz szuperligás Amur Habarovszkkal, illetve valószínűleg annak második csapatával. A végleges, 23 fős keretet egy nappal a vb kezdete előtt hirdetik ki.

Ismerkedjünk meg közelebbről a játékosokkal. A név után a játékos csapata, születési ideje, testmagassága és testsúlya olvasható.

Kapusok:

Haruna Masahito, Oji Paper, 1973/7/16, 184, 78
Kikuchi Naoya, Seibu, 1975/8/23, 180, 77
Ishikawa Hisashi, Nippon Paper, 1981/9/2, 183, 70
Fukufuji Yutaka, Bakersfield Condors, 1982/9/17, 185, 80

A kapusok valószínűleg a házigazdák erősségei közé fognak tartozni. Közülük az Oji játékosa, Haruna különösen jó idényt tudhat maga mögött, a playoff során 9 meccsen 1,89-es kapott gólátlagot produkálva, 92,3%-os védési mutatóval a bajnokcsapat egyik húzóembere volt. Fukufuji a Bakersfield Condors csapatában első számú kapussá avanzsált az idény folyamán, 41 meccsen 3,48-as kapott gólátlaga és 89,6%-os védési mutatója a liga egyik leggyengébb csapatában talán nem is olyan rossz. Valószínűleg harmadik számú jelölt a kapusposzton Kikuchi, aki több nagy tornán is részt vett már, és alapszakaszbeli 92,01%-a és 2,37-es kapott gólátlaga sem gyenge, még akkor sem, ha ennek a teljesítménynek a rájátszásban a közelébe sem tudott érni (87,76%, 3,19 GAA). A keret negyedik kapusa, Ishikawa kevés lehetőséget kapott a Nippon Paper Cranes korábban Calgary Flamest is megjárt kanadai kapusa mögött, valószínűleg tőle elbúcsúznak majd a vb előtti keretszűkítéskor.

Okubo Tomohito, High1, 1976/9/22, 177, 80

A védőjátékosok között érdemes lesz odafigyelni Okubóra, aki a High 1 csapatában légióskodott idén, védő létére szellemi vezére volt csapata támadójátékának, és az alapszakaszban 29 meccsen elért 5 góljához valamint 28 gólpasszához a rájátszás 3 meccsén további 2-2 gólt és asszisztot termelt, az egy pont feletti meccsenkénti átlaga kellő tiszteletet parancsol. Figyelemre méltóak az egyetemi csapatokból érkezett fiatalok is. Haga Yosuke az egyetemi bajnokcsapat, a Toyo University ásza, veszélyességéről mindent elmond, hogy védőként az egyetemi bajnokság döntőjében a Meiji Univerity ellen 4-0-ra megnyert meccsen csapata első három gólját magára vállalta, a negyedikhez pedig passzal járult hozzá. Yanadori döntőbeli ellenfelük, a Meiji csapatának egyik legjobbja. Régi ismerősünk, Aaron Keller, aki Kanadában született és tanulta a játékot, ugyancsak tagja a keretnek.