Magyarok idegen jégen 2007

2008.01.10. 09:28 Ryan O'Brien

Több hónapja figyeljük a külföldön szereplő magyar jégkorongozók produkcióját. Voltak, akiknek nagyobb teret szenteltünk, voltak, akikről ritkábban szóltunk. Ebben az írásban alaposan végignézzük, ki hogyan teljesített 2007-ben, és felmérjük azt is, milyen kilátásokkal vágtak bele légiósaink a 2008-as esztendőbe.

A legtöbbször Vas János munkásságáról számoltunk be, ami érthető, hiszen közel került az NHL-hez. Csapata, az Iowa Stars a Nyugati konferencia utolsó helyén áll, igaz, mindössze három pont a hátránya a már playoffhelyen tanyázó Houston Aerosszal szemben. Vas az összes találkozón szerepelt. Legjobban az október sikerült neki, akkor 11 pontot gyűjtött, 6 gólt és 5 gólpasszt szerzett. Jelenleg 12 gól és 13 gólpassz, azaz 25 pont szerepel a neve mellett, -6 a +/- mutatója, 116 alkalommal lőtt kapura, 4 emberelőnyös és 1 emberhátrányos találattal, illetve 4 győztes góllal dicsekedhet. A csapat legjobbja Toby Petersen 36 ponttal. Vas holtversenyben Marty Sertichcsel az Iowa második legponterősebb embere. Az összesített AHL-ranglistán a 70. helyen áll. Vas többször egyértelműsítette, ha a csapat nem jut be a rájátszásba, ott lesz Szapporóban, a divízió 1-es világbajnokságon, a magyar válogatottban. Ezt a számítást csak legszebb álmának teljesülése húzhatja keresztül: ha a Dallas Stars színeiben az NHL-rájátszásban szerepelhet.

Két másik játékosunk is szerencsét próbált az Egyesült Államokban, sajnos egyiküknek sem sikerült gyökeret vernie a tengerentúlon. Lencsés Tamás és Kiss Ákos Dunaújvárosból a Bakersfield Condors ECHL-es csapatához igazolt a nyáron. Kiss Ákost még a bajnokság startja előtt elküldték a csapattól. Lencsés maradt, de csak négy mérkőzés erejéig. E találkozóin 1 gólpasszt adott, +3 volt a +/- mutatója, ám rajta is túladott a Condors. Lencsés a CHL-es Austin Ice Bats csapatához került. Mint korábban írtunk róla, a csapat a liga egyik leggyengébb alakulata. Lencsés 10 mérkőzésen szerepelt. Rögtön az elsőn adott egy gólpasszt, pontot többet nem is szerzett. -4-es +/- mutatója, 8 perc kiállítása és 3 kapura lövése után december 18-án köszönték meg a munkáját.

Kiss Ákos, miután Bakersfieldből távozott, az alaszkai NAHL-es Fairbanks Ice Dogs játékosa lett. A csapat utoljára december 15-én játszott mérkőzést, Ákos akkor egyébként sem tudott volna, hiszen Rigában, a divízió 1-es junior-világbajnokságon vett részt. A Fairbanks szombat hajnalban lép legközelebb pályára. Kiss eddig 7 meccsen játszott csapatában, 0 pontos, -1 a +/- mutatója, egy kisbüntetése van, 13 alkalommal próbálkozott a gólszerzéssel. A Fairbanks a 3x6, azaz 18 csapatos ligában a déli csoport 2. helyén áll. Jelenleg azonban Kiss Ákos és Lencsés Tamás is Dunaújvárosban tartózkodik, Kiss szerepelt Csíkszeredán a Magyar Kupa-győztes csapatban is, a DAB legutóbbi OB 1-es meccsén mindketten pályára léptek, így kézenfekvő, hogy hazatérnek. Kiss a csapat hivatalos honlapján beszél múltról és jövőről.

Európában két olyan bajnokság van, ahol legjobb játékosainknak komoly az esélyük a bajnoki cím elnyerésére. Az egyik ilyen a francia Ligue Magnus. Mint arról nem is olyan régen olvashattak, a Ladányi Balázzsal, Vas Mártonnal és Szélig Viktorral felálló Briancon elveszítette a francia Liga Kupa döntőjét. Ugyanakkor az alapszakasz 19. fordulóját követően a Briancon 2 pont előnnyel vezeti a bajnokságot a Grenoble, a Rouen és az Angers előtt. A gárda 14 mérkőzést megnyert és csak hármat veszített el hosszabbítás után. Játékosaink alapemberekké váltak a Brianconban.

Az első idegenbeli szezonját töltő Ladányi például a pontok tekintetében a negyedik legjobb, mindegyik bajnokin játszott, 8 gólt lőtt és 9 gólpasszt adott, 8 perc büntetést szedett össze. Vas ugyanennyi meccsen ugyanennyi pontot gyűjtött, bár az arányok mások (6+11), és 16 perc büntetése volt. Szélig 14 meccsen lépett jégre, az ő mutatói: 0 gól és 2 gólpassz, 16 percet ült a büntetőpadon. A csapat legutóbb a legnagyobb riválisától, a Grenoble csapatától kapott ki hosszabbítás után.

Olaszországban, a Serie A-ban is sokáig esélye volt a Milano Vipersnek, Szuper Levente csapatának a bajnokság élén végezni. Szuperről is rendszeresen beszámolunk. Mint ahogy írtuk legutóbb, az Alleghétől kaptak ki. 24 fordulón van túl a bajnokság alapszakasza, és a Milano Ritten Sporttal szembeni hátránya immár tekintélyes. A 24-ből Szuper Levente 23 találkozón védett, 4. helyen áll a ranglistán, 95,3%-os védéshatékonysággal és 2,55-ös gól/meccs mutatóval.

Nincs szerencsés helyzetben Fekete Dániel, hiszen remekül játszik, de sajnos olyan csapat játékosa, amelynek az előtte állóval szemben is 6, a bentmaradást érő helytől meg 17 pont a hátránya. Reménytelen helyzetben van a norvég Trondheim. A csapat 31 mérkőzést játszott, a mérleg 3 győzelem, 4 döntetlen és 24 vereség. Fekete mindössze 1 meccset hagyott ki. 7 gólt lőtt, 10 gólpasszt adott, csapatában 5. a pontlistán. 50 perc kiállítása van, 4 emberelőnyös gólt szerzett. A Trondheim ki fog esni az élvonalból, de Feketének helye lenne egy erősebb csapatban, akár Norvégiában is.

Lényegesen jobb helyzetben van Sille Tamás. Igaz, hogy középcsapatban, de biztos playoffos helyen álló gárdában kergeti a pakkot. A HK Skalica az alapszakasz 36 fordulóját követően a 7. helyen áll. Sille 35 meccsen játszott, vagyis alapember, jelenleg a 3. sor védője. Eddig 4 gólpassza van, 56 perc kiálítása, -7 a +/- mutatója. A gárda január 4-én a Kosice ellen győzött 4–1-re, majd idegenben a Kezmarok ellen diadalmaskodott 1–0-ra. 5 forduló van hátra, biztosnak tűnik a rájátszás, ahol nagy valószinűséggel a Trencin vagy a Martin lesz az ellenfelük. Vas után Sille szerepel a legnívósabb bajnokságban, a szlovák élvonal még mindig erős. Ráadásul Sille játszik együtt a legnevesebb jégkorongossal, hiszen Zigmund Pálffy 30 fölött is nagy ember.

Lehet, hogy Tőkési Lajosnak is klubot kellene keresnie, hiszen a lengyel bajnokságban szereplő Naprzód Janów csapatában kevés szerep jut neki. Peterdi Imrével kezdte a szezont, aki már korábban hazatért, a Dunaújváros játékosa lett. Tőkési az alapszakasz 36 meccséből 21-en játszott, 1 gólt és 3 gólpasszt szerzett (Peterdi 5 ponttal zárt). A Naprzód az alapszakasz utolsó fordulójában a Tychy vendégeként 4–2-re kikapott, így a 6. helyén zárt. A playoffban a Comarch Cracovia ellen folytatják.

Fekti Bálint a finn HIFK Helsinki juniorcsapata után a másodosztályú Porvoo Huntersben játszott, utána Észtországba szerződött. Az észt hoki nagy vonalakban a magyar jégkoronggal egy szinten áll, már ami a világbajnoki csoportbeosztást illeti. Hogy melyikünk a jobb, annak bizonyítására a legjobb lehetőség a Japánban rendezendő vb lesz, ahol egy csoportban szereplünk, és a nyitó meccset éppen ellenük vívjuk. Fekti csapata a 6 együttest felvonultató ligában a 4. helyen álló Tallinna Purikad (vezet a Tallinna Stars 29 ponttal, második a Taru 28, harmadik a Narva 20, 4. a Purikad 12 ponttal). Fekti eddig 6 mérkőzésen 2 gólt szerzett, 14 percet ült a büntetőpadon.

A nem is olyan rég még a nemzeti válogatottunkban korcsolyázó Omar Ennafattit a brit EIHL-ben, vagyis az Elite Ice Hockey League-ban, a Manchester Phoenix csapatában találtuk meg. Együttese a 10 csapatos bajnokságban jelenleg a 7. helyen áll 32 ponttal. Vezet 50-nel a Coventry Blaze, a 42 pontos Sheffield és az egyaránt 41 pontos Nottingham, Cardiff és Belfast előtt. A Manchester 34 mérkőzésén 12 győzelmet, 17 vereséget és 5 hosszabbítást (3+2) ért el. Omar a kupamérkőzéseit is ide véve (ebből négy fordulót rendeztek) az összes találkozón pályára lépett. 38 összecsapáson 6 gólt és 14 gólpasszt adott, 93 percet töltött a büntetőpadon, 2 emberelőnyös gólt ért el.

Kóger Dániel és Nagy Gergő a jövő két reménysége, akik az osztrák Nationalligában, azaz a másodosztályban, az élvonalban is szereplő Red Bull Salzburg második csapatában játszanak. A 9 csapatos pontvadászat 3. helyén állnak, 2 pont hátránnyal az éllovas Dornbirn mögött. 23 meccsen 15 győzelem és 8 vereség a mérlegük. Kóger 12 meccsen játszott és 8 pontot gyűjtött (2 gól, 6 gólpassz), 6 perc kiállítással, míg Nagy Gergőnek 9 pontja van 8 mérkőzésen (2+7), és 0 perc kiállítása. A bajnokságban a legeredményesebb eddig a Lustenau finn légiósa, Toni Saarinen 68 ponttal (23 mérkőzésen játszott). December 30-án Kóger gólt lőtt, Nagy 2 gólpasszt adott, 5–0-ra verték a Feldkirch csapatát. Legutóbb a Zelltweg vendégei voltak és 7–4-re nyertek. Ezen a meccsen játékosaink nem értek el pontot, csak Kóger gyűjtött be egy kisbüntetést.

A közel százszoros magyar válogatott Sándor Szilárd a csíkszeredai Sport Clubban szerepel, amely csapat a magyar bajnokság mellett a román élvonalban is indult. Jelenleg úgy tűnik, a kettős szereplés rányomja a bélyegét az SC teljesítményére. A Steaua 28 mérkőzést követően vezeti a tabellát 75 ponttal, második 26 meccsel és 70 ponttal a csíki HC, míg Sándor csapata a harmadik, 25 meccsen szerzett 62 ponttal.

Előkerült Holéczy Roger is. Az Alba Volántól nyáron eltanácsolt alacsony termetű csatár jelenleg Svédországban, az ottani harmadik vonalnak számító Division 1-ben, a Gislaved SK csapatában szerepel, amely klubhoz december 11-én került. Az alapszakasz véget ért, és Holéczyt azért is szerződtették, hogy a gárda bent maradjon, hiszen 27 fordulót követően nem sikerült kiharcolnia a legjobb 4 közé kerülést (csak 9. lett 10 csapatból). A hatcsapatos rájátszás január 6-án kezdődik. Az első helyezett osztályozós helyre kerül, a másodosztályba jutás a tét, a 2-4. helyezettek a harmadik vonalban maradnak, a maradék kiesik. Az első ellenfél idegenben a Helsingborg lesz. Holéczy az alapszakasz utolsó három meccsén játszott, 1 gólpasszt adott és egy 2 perces büntetést szedett össze. A playoff első találkozóján, a Helsingborg vendégeként 2–2-es döntetlent értek el. Holéczy nem volt eredményes, 2 percet ült a büntetőpadon, 2 kapura lövése volt.